Zřícenina hradu Brníčko

Brníčko, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Autor fotky: Jiří Sedláček CC BY-SA 4.0

Mezi Šumperkem a Zábřehem na Moravě můžete zavítat ke zřícenině hradu Brníčko. Najdete ji na kopci (389 m n.m.) nad stejnojmennou obcí. Vzhledem ke své pohnuté minulosti se Brníčko stalo symbolem národní hrdosti, i když je pusté už 500 let.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. října 2021

Hrad býval pevností husitů

Gotický hrad byl postaven roku 1330 a sloužil jako pevnost husitů. Za válek mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem byl hrad zničen, později dobyt černou rotou Matyášova vojevůdce Franze z Háje a pány ze Zvola. Od roku 1513 už je hrad Brníčko veden jako zřícenina. Později se zde v historii konaly velké tábory lidu.

foto: Jiří Sedláček

Prohlédněte si gotické hradní stavitelství

Romantické trosky hradu si můžete volně prohlédnout. Zřícenina je stupňovitě rozložená na vrcholku hradního kopce. Věžovitě vybudovaný hradní komplex byl obehnán okružní zdí, dodnes jsou viditelné kamenné sloupy několika bašt, které ji zpevňovaly. Vyvodíte si, že vedle hlásky stávala dvouposchoďová budova hradního paláce. Hradní zdi jsou postaveny příkře ke vsi. Na čtvrté straně spatříte opěrné zdi hradní brány. Zřícenina je oblíbeným výletním místem a cílem vlastivědných procházek.

Občerstvení

V Brníčku je Hospoda u Kouřilů.

Tipy na ubytování

Kde zaparkovat

Několik parkovacích míst je k dispozici u obecního úřadu v Brníčku.

Jak na hrad

Do obce jezdí autobus. Ke zřícenině můžete z obce od nákupniho centra po neznačené trase. Počítejte s 0,7 km prudkým stoupáním do kopce. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více