Rozhledna Nová Ves

Dolní Moravice, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Rozhlednu, která se tyčí do výšky 31,5 m, naleznete na horním konci obce Nová Ves, která je součástí obce Dolní Moravice. Budete zřejmě překvapeni, že nestojí na kopci, jako jiné vyhlídkové věže, ale na okraji vesnice. Ta je však jednou z nejvýše položených obcí v okrese Bruntál.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. prosince 2020

Rozhledna je obložena modřínem

Upoutá vás tmavý tubus s šestibokou základnou. Rozhledna, umístěná 11 km od Rýmařova, je sice železobetonová, ale obklad tubusu je proveden v modřínovém dřevu. K vyhlídkové plošině ve výšce 27,5 metru vás dovedou čtyři patra. Pátým je samotná zastřešená vyhlídka. Centrem tubusu budete stoupat po točitém ocelovém schodišti. Rozhledna je postavena ve výšce 843 m n.m. Z vyhlídky spatříte vrcholy Jeseníků, otevře se vám pohled na Velký a Malý Kotel, uvidíte na město Bruntál a okolí, dohlédnete na Beskydy a při dobré viditelnosti i na Vysoké Tatry. Na rozhledně jsou panoramatické mapy s vyznačením pozorovaných míst. Postupně se rozhlédnete do všech směrů.

Na rozhledně se konají různé akce

Na věži se pořádají různé akce. V období adventu můžete vyrábět řetězy. Koncem léta máte šanci prověřit svou fyzičku v pravidelném závodu běhu do schodů rozhledny. V červenci se u věže uskutečňuje oblíbená Anenská pouť s domácími koláči a dalšími dobrotami.

Uvidíte i zajímavé muzejní kousky

V malém muzeu v přízemí věže si prohlédnete, jak probíhala stavba rozhledny. Mají tu vystavenou fotodokumentaci. Ve vitrínách uvidíte ručně malované sklo a keramiku. Potěší vás atlasy motýlů a hub, dokumenty z blízkého okolí a dozvíte se o místním hasičském sboru. V infocentru zakoupíte drobné dárky, mají tu mapy a další zajímavosti. V prvním patře rozhledny je sbírka hornin. Cestou na věž se dozvíte informace o jesenické přírodě.

Tipy na ubytování

Zázemí ve vyhlídkové věži

V šestiboké základně vyhlídkové věže najdete rovněž dětský koutek a sociální zařízení. Můžete zde zaparkovat svá kola nebo uschovat lyže. Před rozhlednou je zastřešený turistický přístřešek s pěknou vyhlídkou na Velký Kotel.

Jak zabavit děti

V těsném sousedství rozhledny je pěkné moderní dětské hřiště s dřevěnými hracími prvky. Ve vitrínách uvidíte ručně malované sklo a keramiku. Potěší vás atlasy motýlů a hub, dokumenty z blízkého okolí a dozvíte se o místním hasičském dobrovolném sboru.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete ve stylové Restauraci Na Vyhlídce, kde se v zimě topí v nádherných kachlových kamnech. Restaurace se nachází přímo u rozhledny.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete nechat na parkovišti těsně vedle rozhledny v Nové Vsi. Z parkoviště rozhlednu uvidíte, patří k ní.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlédnete si torzo turbíny
V nedaleké Malé Morávce si můžete prohlédnout bývalou turbínu Müllerovy papírny ze 70. let minulého století. Můžete tam dojet i autobusem, protože technická památka jek vidění u autobusové zastávky. Celkem 60 let se nacházela pod úrovní zahrady jednoho ze zdejších domů. Haagovu turbínu využívali k pohonu jednoho z provozů papírny. Jde o technickou zajímavost, která se řadí mezi ty, jež se v oblasti Malé Morávky a Karlova zachovaly dodnes. Proudila v nich vody pro turbíny a lopatková kola. Ty pak poháněly mlýny, buchary, případně vyráběly elektřinu.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Dolní Moravice
604 712 92
sekretariat@obecdolnimoravice.cz
rymarovsko.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • cestování se psem
  • Výlety
  • pro dva
  • Cyklistika
  • pro seniory
  • Turistika
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.