Zámek Čechy pod Kosířem

Čechy pod Kosířem, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Zámek Čechy pod Kosířem je zajímavým objektem s neméně zajímavou minulostí.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. září 2020

Trocha z historie zámku

První zmínky o něm pochází již z roku 1131. Je známo, že ve 14. století tu stávala vodní tvrz, která v průběhu 15. století zanikla. Nová tvrz ze 2. pol. 16. století byla vybudována se vší pravděpodobností na místě jižního křídla dnešního zámku. Později byla přebudována na barokní čtyřkřídlý zámek. Objekt vystřídal řadu majitelů, než v roce 1768 získal panství Čechy pod Kosířem hrabě Emanuel Tellez Menezes a Castro Sylva-Taroucca. Klasicistní zámek obklopuje krásný park o rozloze 21,5 ha a patří k nejcennějším na Moravě. Objekt zámku do dnešní doby prošel řadou úprav a postupně probíhá další rekonstrukce. 

foto: zamekcechy.cz

Inspirativní prostředí mělo vliv na malíře Josefa Mánesa

Se zdejším zámkem je spojováno jméno našeho předního malíře Josefa Mánesa. Stal se přítelem uměnímilovné hraběcí rodiny Taroucců, zejména hraběte Bedřicha, na pozvání jehož a jeho matky Leopoldiny na zámku často pobýval a také maloval. Strávil zde celý rok od října 1849 do října 1850 a tento pobyt na moravském venkově měl na jeho tvorbu rozhodující vliv. Inspiraci v lidových krojích a slovanských tradicích, které často zobrazoval ve svých dílech, našel právě zde. Při svých pobytech na zámku J. Mánes vytvořil množství portrétů členů hraběcí rodiny, cyklus Líbánky na Hané, soubor národopisných studií a mnohé další kresby.

Když byla v letech 1852 – 1853 vystavěna zámecká pseudogotická oranžérie, do jejího průčelí Josef Mánes navrhl umístění dekorativního trojlistu s erby. Podle malířova návrhu byla také vybudována zámecká kaple.

Na co se můžete těšit

Prohlídková trasa zámku vás zavede  do interiérů jižního křídla zámku zařízeného ve stylu doby Františka Josefa II. Silva Taroucy z přelomu 19. a 20. století a vyzdobeného díly Josefa Mánesa. Seznámíte nejen s historií zámku a hraběcímu rodu Silva Taroucca, ale dostanete se také do Pamětní síně Josefa Mánesa. Její součástí je někdejší Mánesův letní ateliér v altánku zámeckého parku. Vévodí mu malířova socha v životní velikosti, jejímž autorem je Karel Otáhal. Vystavené jsou kopie Mánesových kreseb z prostředí Hané. 

foto: zamekcechy.cz

Expozice Jana a Zdeňka Svěrákových

Nově se můžete vydat na prohlídku exopizice díla rodinného tandembu Jana a Zdeňka Svěrákových. Kdo by neznal jejich slavné filmy Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací, Tři bratři, Po strništi bos. 

foto: zamekcechy.cz

Procházky v zámeckém parku

Prohlídku zámku nezapomeňte spojit v procházkou v zámeckém parku. Víte, že v parku stojí také 15 m vysoká cihlová rozhledna pohádkového tvaru? Je známá pod názvem Věžka a výstup na ni je možný jen při zvláštních slavnostních příležitostech.

Občerstvení

V areálu zámku můžete posedět v romantické kavárně V Parku.

Parkování

Zaparkovat můžete nedaleko zámku. Parkoviště je vzdáleno 400 metrů od budovy zámku.

Poloha na mapě

Hezký tip na výlet a navíc vlakem

Vystupte v železniční stanici Čelechovice na Hané. Odtud se vydejte po žluté trase směrem Čechy pod Kosířem. Cesta Vás povede po Naučné stezce Velký Kosíř přes stejnojmennou rozhlednu Velký Kosíř. Z rozhledny  dojdete do obce Čechy pod Kosířem, kde navštivte výše zmíněný zámek a muzeum historických kočárů. V obci se také můžete občerstvit. Po prohlídce se vydáte zpět na vlak po žluté trase Naučné stezky přes přírodní rezervaci Andělova zmola. Délka trasy: 13,7 km. Převýšení: 265 metrů

Základní údaje

Kontaktní údaje

Mánesova 1
Čechy pod Kosířem
773 784 110
rezervacecpk@seznam.cz
zamekcechy.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Zámky
 • Zahrady a parky
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Architektonické památky
 • amazing places
 • pro dva
 • když prší
 • Památkové zóny
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.