Hornický skanzen Žacléř

Lampertice, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Toužíte se podívat do poněkud drsného kraje pod Vraními horami? Stavte se při návštěvě Krkonoš v Žacléři a prozkoumejte hornický skanzen po bývalém dolu Jan Šverma. Připomene vám těžbu černého uhlí v oblasti.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. března 2024

V expozici uvidíte i důlní vozíky

Muzeum v přírodě. Tak by se také dal nazvat Hornický skanzen Žacléř. Areál dolu je poslední zachovalou památkou hlubinné těžby uhlí ve východních Čechách. Prohlédnete si expozici starých důlních map, fotodokumentaci z provozu, seznámíte se s pohybem důlních vozíků na povrchu, zaujmou vás paleontologické nálezy.

Rozhlédnete se z těžební věže Jan

V rámci prohlídky navštívíte špinavé šatny (řetízkárnu), kde horníci zahajovali směnu. Vydáte se přes cáchovnu do šachetní budovy jámy Jan. Odtud vystoupáte na 52 m vysokou těžní věž Jan. Otevře se před vámi pohled na celý areál a na panorama Krkonoš.

Spatříte i pravou uhelnou sloj

Dále zamíříte do obnovené budovy úpravny uhlí a do velína. Dostanete se částečně i pod zem, a to do monitorovací štoly Jitřenka, dlouhé zhruba 100 metrů. Můžete zde obdivovat v expozici parádní uhelnou sloj. Prohlídku zakončíte ve strojovně jámy Jan. Uvidíte původní těžní stroj.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Restaurace  Žacléřský medvěd, Restaurace Korálek nebo hospoda Skol Café na Rýchorském náměstí.

Parkování

U skanzenu je možné zaparkovat. 

Přístupnost autobusem

Autobusem se dostanete do zastávky Žacléř, rozc. Bobr. Z křižovatky se budete řídit cedulí Hornický skanzen. Vrátnice je odtud zhruba 1 km.

Poloha na mapě

Kam na výlet v okolí

V okolí Žacléře je síť cyklostezek, lyžařských tras a několik lyžařských vleků. Můžete se z města vydat třeba na Rýchorskou boudu. Určitě vás zaujme i návštěva žacléřského muzea.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více