Hornické muzeum

Harrachov, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: hornicke-muzeum.eu

V krkonošském Harrachově si zalyžujete, zavítáte třeba do sklárny nebo k Mumlavskému vodopádu. Neméně zajímavá je však i prohlídka Hornického muzea.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. listopadu 2021

Z historie těžby rud

Rudné doly v Harrachově jsou známy od poloviny 18. století. Ložisko žilného typu tvoří fluorit, baryt, galenit a křemen. Popsáno je dalších 38 minerálů. Suroviny se používaly v chemickém a hutním průmyslu. Ložisko bylo rozfáráno slepou jámou a sedmi patry. Nejhlubší je 350 metrů pod úrovní současné prohlídkové štoly. Určitě vás zaujme, že tady bylo vyraženo 21,5 km chodeb a 5391 komínů. Koncem 20. století už byla těžba nerentabilní a skončila.

Těště se na zajímavou prohlídku muzea v návštěvnické štole

V bývalém štolovém patře je Hornické muzeum. Spatříte ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky, které těžaři používali. Prohlédnete si mapy a fotografie, dokumentující práci na ložisku. Štola měří zhruba 1 kilometr. Půjdete osvětleným typickým prostředím rudného dolu po štěrkovou drtí vysypané cestě. Uvidíte například těžební stroj, důlní vozy, lokomotivu, nakladač a další artefakty.

Občerstvení

Zhruba 800 m od muzea směrem k Mumlavskému vodopádu je restaurace v Mumlavské Boudě a rychlé občerstvení ve Srubu U Lišáka.

Tipy na ubytování

Přístupnost

Muzeum najdete na východním okraji Harrachova pod vrchem Ptačinec.

Kde zaparkovat

Centrální parkoviště je vzdáleno 600 m od muzea nebo využijte hned v sousedství parkoviště u sportovní haly.  

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.