Jilemnický zámek a okolí

Jilemnice, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Pokud navštívíte západní Krkonoše, doporučujeme zavítat také do Jilemnice. Město v podhůří Krkonoš je centrem této oblasti a prohlídka opraveného historického jádra vás nadchne. V Jilemnici určitě stojí zato vidět zámek, ve kterém je i muzeum, a Zvědavou uličku. Od samého konce minulého století obec užívá vlajku s vyobrazením stromu jilm – podle něj totiž nese název Jilemnice.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. dubna 2020

Rod Harrachů povznesl Jilemnici

První zmínky o Jilemnici pocházejí z počátku 14. století, kdy patřilo do Štěpanického panství drženého pány z Valdštejna. V minulosti se obyvatelé živili plátenictvím, někteří fárali do zdejších dolů. Mnoho příležitostí k práci ale neměli, teprve počátkem 18. století nastal obrat
k lepšímu, když panství převzal rod Harrachů. Rozvoj sklářství a plátenictví přinesl do města lepší podmínky pro poměrně chudý život obyvatel. Lidem se vedlo lépe, což se projevovalo i přílivem obyvatel a stavebním ruchem. V 19. století se díky Janu Nepomuku Františku Harrachovi, který se zasloužil o vybudování železničních spojů Martinice – Rokytnice nad Jizerou, začal rozvíjet turistický ruch. Roku 1889 tu byl založen druhý mimopražský odbor Klubu českých turistů a v roce 1894 zde vznikl Český krkonošský spolek SKI Jilemnice, nejstarší český lyžařský spolek. Připomeňme si propagátora Krkonoš dolnoštěpanického řídícího učitele Jana Buchara, který se v Jilemnici narodil (1859 - 1932). Byl jedním ze zakladatelů české turistiky a lyžování v Krkonoších.

V Jilemnickém zámku sídlí Krkonošské muzeum

Jilemnický zámek je určitě největší památkou města. V 16. století jej nechali postavit Křinečtí z Ronova, následně jej zdědili Harantové z Polžic a Bezdružic a v roce 1701 zámek koupili Harrachové. Ti jej pak přestavěli do dnešní podoby. Po 2. světové válce jim byl majetek zkonfiskován na základě Benešových dekretů. V zámku dnes sídlí Krkonošské muzeum a mezi zajímavými exponáty určitě vévodí unikátní mechanický ozvučený betlém Jáchyma Metelky z konce 19. století, či nejjemnější lněná příze na světě, která byla v Jilemnici vyrobena. Je zde mimo jiné stálá historicko-etnografická expozice, historie českého lyžování a expozice věnovaná hraběcímu rodu Harrachů. Své místo má v muzeu i jeden z největších českých realistických krajinářů František Kaván (1866 - 1941). Při vstupu do zámeckém parku stojí socha světoznámého geologa Františka Pošepného.

Kudy do zámku?

Jilemnický zámek se nachází v těsné blízkosti Masarykova náměstí. Do města se můžete dopravit vlakem, autobusem nebo autem, které zaparkujte přímo na náměstí.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Samotná prohlídka historického jádra města Jilemnice vám vydá na pěkný výlet. Začněte s návštěvou Krkonošského muzea v Jilemnickém zámku a po zhlédnutí expozic a procházce v zámeckém parku se vydejte třeba do Zvědavé uličky. Najdete ji pár minut chůze od zámku,
všude jsou umístěny ukazatele. Jedná se o ulici, ve které jsou zachovány stavby krkonošské lidové architektury, většinou z konce 18. století. Jste zvědaví, proč se ulička jmenuje Zvědavá? Domy jsou totiž za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice. Obyvatelé tak mohli ze svého domku pozorovat ze zvědavosti ruch na tehdejší hlavní třídě. Až se projdete uličkou, která je skutečně obdivuhodná řemeslnou technikou tehdejších stavitelů, vraťte se na náměstí okolo Šaldova statku. Jedná se o další chráněnou architektonickou a kulturní památku města, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí (statek byl rozebrán a postaven o několik metrů blíže ke Zvědavé uličce). Dnes je zde restaurace, kde si můžete v klidu posedět a dát si něco dobrého k občerstvení. Vaše návštěva Jilemnice začala na náměstí a také zde skončí. V centru města jsou i další historické památky jako například empírová kašna či barokní sousoší, Kostel sv. Vavřince, budova radnice nebo bývalá dívčí škola. Pokud vás bude cokoliv zajímat, navštivte na rohu náměstí Informační centrum, kde vás ochotně se vším seznámí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kostelní 75
Jilemnice
+420 737 225 429
+420 481 543 041
kmjilemnice@krnap.cz
www.krnap.cz/km-jilemnice/

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.