Zoologický depozitář Zámek Budišov

Budišov, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10

Zámek Budišov najdete mezi Velkým Meziříčím a Třebíčí ve stejnojmenné obci Budišov. Zámek je součástí Moravského zemského muzea a stojí v místě bývalé vodní tvrze. Prohlédnete si v něm některé části zoologického depozitáře.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. dubna 2021

Máte příležitost spatřit i exotiku

Zoologická sbírka byla v Zámku Budišov založena již v polovině 19. století. Můžete si prohlédnout část depozitáře Moravského zemského muzea s muzejní zoologickou sbírkou našich i exotických obratlovců, krabů a bezobratlých živočichů. Výstava obsahuje sbírky ptáků, savců, ryb a obojživelníků. Depozitář přírodovědných oddělení našel na zámku místo po rozsáhlých úpravách. Sami poznáte, že je tu k vidění ledacos, co byste jinde najednou nespatřili.

foto: mzm.cz

Vycpaná a preparovaná zvířata

Uvidíte vycpaná a preparovaná zvířata. Můžete pozorovat vycpaniny ptáků, savců, ryb a obojživelníků. Určitě vaši pozornost upoutají i trofeje z výprav do Kanady, Asie a Afriky. V posledních letech do výstavních prostor přibyl také materiál ze studijních cest do oblasti delty Dunaje, Jakutska a Jižní Ameriky. Budete sledovat bezobratlé živočichy jako jsou mořské houby, žahavci, korýši, měkkýši, červi a ostnokožci.

foto: mzm.cz

Lektorovaná prohlídka 

Do výstavních prostor je nejlepší jít s lektorem, který vám vše ukáže a vysvětlí. V expozici savců vás určitě upoutají špičkově provedené exponáty velkých šelem. Jsou tu i zástupci známých druhů sudokopytníků, malých savců, zastoupení mají primáti. Zajímavá je kompletní sbírka našich ryb.  Samostatné sály jsou věnovány například sbírce koster a lebek.

foto: mzm.cz

Tipy na ubytování

Projděte se v zámeckém parku

Budišov má kolem zámku pěkný park, který stojí za procházku a prohlídku. Býval koncipován ve francouzském stylu, později se změnil na krajinářský park. Kromě zajímavých stromů a pozůstatků pískovcových soch v něm můžete obdivovat dokonce čtyři rybníky. Jeden z nich nese název Pivovárek.

Kde se v Budišově občerstvit?

Přímo v Budišově je hospoda Na Jedno.

Vlakem na zámek

Vlaková stanice se nachází 600 metrů od zámku. Trasa na mapě

Kde zapartkovat a přístupnost

Přímo u zámku se nachází parkoviště. K bráně zámku se z parkoviště dostanete po pouhých devadesáti metrech chůze.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Rozhledna na Fajtově kopci
Ve 14 km vzdáleném Velkém Meziříčí, kterému se přezdívá Velmez, můžete vystoupat na vyhlídkovou věž. Rozhledna na Fajtově kopci má tvar šroubovice DNA, je vysoká 36 metrů a na její vrchol vede 175 schodů.  Z vyhlídkové plošiny je krásný kruhový výhled do širokého okolí Českomoravské vrchoviny a na přilehlé město Velké Meziříčí. V dolní části rozhledny je v zimě prodej občerstvení a pokladna lyžařského vleku.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.