Hrad Grabštejn

Chotyně, Liberecko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Původní hrad Grabštejn, přestavěný na renesanční zámek, se vypíná nad obcí Chotyně v krásné krajině severních Čech. Mezi jeho zajímavosti patří zejména zdobná kaple sv. Barbory a tajemné podzemí podněcující návštěvníkovu fantazii.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. dubna 2020

Nahlédněte do tajemného podzemí

Prohlídkové okruhy vás provedou historickými interiéry, od sklepení až po vyhlídkovou věž. Gotické sklepení je připomínkou původního hradu. Jeho vyšší podlaží odkrývá pohled na sklepní místnosti a expozici věnovanou zpracování drahých kamenů, dolní podlaží nabízí pohled na prostory vytesané do skalního bloku a uvidíte odtud i vchod do tajné chodby, sloužící k úniku v případě obléhání, která ústí pod ním. V přízemí vítá návštěvníky vstupní hala, vestavěná do původního hradního paláce. Prohlídková trasa prochází krásným sálem předků, byty dvou důležitých osob zajišťujících chod panství -  nadlesního a panského, představuje kuchyni, lovecký pokoj a míří ke zdejší perle – kapli sv. Barbory s překrásnou ornamentální výzdobou a nástěnnou malbou, zobrazující příběhy ze života Panny Marie a Ježíše Krista. Prvnímu patru vévodí vyhlášený sál s krbem, Clam-Gallasovský salon, Hodovní síň, spojovací chodba, místnost Jiřího Mehla ze Střelic a také pokoj hraběnky Josefiny Clam-Gallas, která byla přítelkyní Ludwiga van Beethovena. Grabštejnská věž pak z vyhlídkového ochozu nabízí krásný výhled do okolí.

Aby se děti nenudily

Hrad nabízí nejen hlavní prohlídkovou trasu, která zavádí návštěvníky do všech zpřístupněných míst, ale také trasu základní, která je kratší a vhodná zejména pro rodiny s dětmi. Je uzpůsobená tak, aby zaujala i malé návštěvníky, avšak přesto ukáže vše podstatné. Sklepení i věž je možné navštívit i samostatně. Okolí hradu nabízí několik možností občerstvení, na místě lze zakoupit upomínkové předměty.

Na hradě se koná řada zajímavých akcí.

Vlakem na hrad

Vlakem po trati Liberec – Hrádek nad Nisou do stanice Chotyně - Grabšejn. Z vlakové zastávky se vydejte po silnici směr Grabštejn a u rozcestníku "Pod Grabštejnem" po zelené trase až k hradu. Délka od vlakové zastávky přibližně 1,2 km.

Občerstvení

Restaurace nebo-li hradní krčma „U Mehla ze Střelic“ se nachází v areálu hradu. 

Parkování

Parkoviště se rozkládá přímo u hradu.

Poloha na mapě

Tipy na výlet

Asi 4 km chůze vás příjemnou cestou po naučné Stezce stromů zavede do městečka Hrádek nad Nisou, ukrývajícího celou řadu pamětihodností. Patří mezi ně řada malebných podstávkových domů či třeba Stará haťová cesta, kudy v minulosti projížděly povozy pravděpodobně směřující do Žitavy. Další cesta, která spojovala Hrádek s Žitavou, se nachází pod současným náměstím a jedná se o tzv. Trauttmansdorfskou silnici. Po prohlídce města můžete zamířit do městského parku, kde na vaše děti čeká dětské hřiště a na vás odpočinek ve stínu stromů.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více