Bájný vrch Děvín - nejvyšší vrchol Pálavy

Pavlov, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: roman 82 CC BY-SA 4.0

Oblíbeným Pavlovským vrchům vévodí na Pálavě nejvyšší hora - Děvín.  Dosahuje výšky 550 m.n.m.  a tvoří ji vyšší a menší vrchol. Bílý masiv se rozprostírá mezi Pavlovem a Klentnicí nad vodním dílem Nové Mlýny.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Děvičky připomenou zakleté dívky

Masiv Děvína je největší a nejvýznamnější rezervací CHKO Pálava. Na menším severním okraji masivu hřebene Děvín jsou pozůstatky gotických Dívčích hradů, neboli Děviček. Říká se, že na Děvičkách straší dívky, které byly zakleté do skal. Můžete si prohlédnout obvodové zdi hradu a dochovanou baštu se střílnami. Výhled ze zříceniny na vodní nádrž Nové Mlýny je impozantní.  Pak budete pokračovat na vrchol Děvína. Cestou objevíte u dalších zbytků hradu vyhlídku, z které dohlédnete k Brnu, spatříte elektrárnu Dukovany.

Děvín - pohled na Nové Mlýny, foto: Tadeas Bednarz CC BY-SA 4.0

Na Děvíně roste endemit - písečnice velkokvětá

Až dojdete na vrchol Děvína, čeká na vás i tam vyhlídkové místo. Spatříte nejen vinařskou oblast Pálavy, ale i Malé Karpaty. Počítejte s tím, že u vysílače na Děvíně pořádně fouká. Objevíte tu i mnoho zajímavých rostlin. Například písečnici velkokvětou, která roste jen tady. Na svazích uvidíte pole kosatců. V rezervaci je také mnoho zajímavých živočichů. Třeba hojný roháč obecný, žije tu kudlanka nábožná nebo saranče modrokřídlá a vzácná kobylka sága. Na skalách se vyhřívají ještěrky, v lesích hnízdí dudek chocholatý. Pokud jste na Pálavě autem, musíte se vrátit do Pavlova. Pokud ne, můžete pokračovat dál, do obce Klentnice. Tam se občerstvíte v Cafe Fara. Můžete tam ochutnat třeba dobrou polévku.  

Kde zaparkovat

Auto můžete zaparkovat na parkovišti v obci Pavlov, přímo pod vrcholem se zříceninou.  

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Občerstvení si určitě vezměte s sebou, protože po cestě žádné není. Po návratu do Pavlova si určitě vyberete z nabídky podniků. Zavítat můžete třeba do Restaurace Bobule, restaurace v hotelu Pavlov, do Baru Áčko a řady vinárniček.

Kudy na vrch Děvín

Z Pavlova půjdete na Děvičky po zeleně značené turistické cestě Naučnou stezkou Děvín. Dále po prohlídce zříceniny se vydejte po červené Svatojakubské cestě k vysílači na vrcholu Děvína. Pokud půjdete dále do Klentnice, budete po červené pokračovat. Jinak se vraťte stejnou trasou do Pavlova. Trasa na mapě.

Jak zabavit děti

Na katamaránu či šlapadle po nádrži Nové Mlýny. Na břehu vodní nádrže v Pavlově objevíte kemp a půjčovnu lodiček v areálu Yacht clubu. Můžete si zapůjčit rekreační katamarán nebo šlapadlo a podívat se na masív Děvína z vodní hladiny. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Pavlově objevíte archeopark
V místě pravěkého sídliště z období mladého paleolitu můžete v Pavlově zavítat do archeoparku. Výstava je umístěna v podzemí. Seznámíte se exponáty, které odtud pocházejí. Připomenou život pravěkých lidí. Zahrnují prvky, které lidé využívali k lovu, magii, rituálům i umění.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Pavlov 692 01
+420 724 987 900
+420 519 510 855
tic@ticmikulov.cz
www.ticmikulov.cz

Štítky

  • Rodinné
  • Výlety
  • Kopce a vrchy
  • Zříceniny
  • se psem
  • pro rodiny s dětmi
  • CHKO
  • Poznávací
  • Turistika
  • Vyhlídky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.