Pohraniční zátarasy u Čížova

Horní Břečkov, Znojemsko a Podyjí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10

V Národním parku Podyjí byl za totality ostnatý drát a přísně střežená hranice s Rakouskem. Nechvalně známou minulost je dobré stále připomínat. Ukázky železné opony si můžete prohlédnout v muzejní podobě u Čížova.

Autor článku: Radomír Němeček, 29. listopadu 2021

Heslem hranice bývalo „Neprojdou“

Hraniční víska Čížov vám umožní vidět zblízka atributy doby, kdy se podél státní hranice se západním světem bez vyzvání střílelo, pokud by chtěl prostor někdo přejít. Překážkou byly ostnaté dráty, nástražné systémy, zátarasy pod signální soustavou, strážní věže. Součástí železné opony byla i ženijní zařízení jako osvětlovací rampy, ježkové a jehlanové zátarasy a pod. Pozůstatky toho všeho jsou němými svědky nesvobody v naší zemi.

Muzejní ukázky železné opony

Podél hraniční silnice na konci Čížova u Horního Břečkova zůstalo zachováno několik set metrů ostnatého drátu a branka v plotě. V části linie železné opony, široké 20 m, uvidíte také kus rozorané země, ošetřované herbicidem, a špačkárnu. Tak se říkalo strážní věži, ve které pohraniční stráž bedlivě kontrolovala a sledovala státní hranici.

Jak zabavit děti

Před návštěvnickým centrem je u zátarasů dětské hřiště.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Můžete využít služeb hospody U Švestků.

Kde zaparkovat

Před Čížovem je záchytné parkoviště. Z parkoviště je to k zátarasům 900 m. Od kostela půjdete po silnici do cíle.

Kam pokračovat dále

Z Čížova do Hardeggu
Od zátarasů se vydejte po modré do rakouského Hardeggu. Cestou si ze silnice udělejte odbočku a po 400 metrech dojdete k dřevěnému altánu na skále. Z této Hardeggské vyhlídky spatříte nádherné údolí řeky Dyje a městečko Hardegg s hradem. Na silnici se vrátíte a půjdete zpět a nebo můžete sejít až do Hardeggu k Dyji.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Čížov
Horní Břečkov
515 291 630
infocentrum@nppodyji.cz
nppodyji.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Procházka
  • pro dva
  • pro seniory
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.