Archeopark Na Jánu

Netolice, Českobudějovicko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Archeologický park v jihočeských Netolicích, který si můžete v místě bývalého hradiště Na Jánu prohlédnout, je budován postupně. Účelem je věrohodná prezentace stavebních a krajinných detailů.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2021

Rekonstrukce v přímém přenosu

Archeopark Netolice najdete 13 km od Bavorova v místě, kde kdysi stával přemyslovský kastelánský hrad, o němž se zmiňoval už Kosmas v kronice z roku 981. Archeopark je prezentován jako přímá rekonstrukce. Postupně zde během času vyrůstal soubor staveb. Jsou zaměřené na období vzniku českého státu v 10. až 13. století. Uvidíte obydlí, řemeslnické dílny, palác, kostel. Všechny práce jsou prováděny dobovými technikami. Převzaty byly i původní materiály, nástroje, technologie.

Spatříte vše, co již je hotové

Hradištěm na skalnatém ostrohu prochází v současnosti trasa, která vede přes akropoli hradiště. Je volně přístupná, i když prostor Na Jánu z velké části slouží kynologům, kteří tu mají k užívání oplocené cvičné hřiště. V archeoparku spatříte ukázku opevnění a profil tělesa hlavního sypaného valu z 10. století. Uvidíte i rekonstruovanou opěrnou zeď s tělesem komorové hradby s palisádou na místě archeologického výzkumu z roku 2000 a terénní zbytky menší brány. Z informačního panelu se na místě dozvíte, jaký život se odehrával na hradišti.

Na bývalém hradišti je věž

Součástí Archeoparku Netolice je dřevěná strážní věž s ochozem a palisádovou zdí. V místě Na Jánu nad Bezdrevským potokem stojí ve výšce 453 m n.m. V minulosti se právě zde nacházelo hradiště. Do roku 1788 zde stával kostel sv. Jána. Věž byla postavena tradičními historickými postupy. Co z jejího ochozu uvidíte? Zejména město Netolice, ale také Lhenice a pohoří Blanského lesa.

Tipy na ubytování

Vlakem do Archeoparku

Vlakové nádraží v Netolicích je vzdáleno necelý kilometr od parku. Trasa na mapě

Parkování a jak do Archeoparku

Auto můžete zaparkovat na náměstí v Netolicích. K archeoparku se autem nedostanete. Půjdete do cíle po zeleně značené trase. Z náměstní půjdete po zelené trase k mostu se sochou sv. Jana Nepomuckého. Od mostu je vzdálenost 117 metrů, celkem ujdete zhruba 1 kilometr. Trasa na mapě

Občerstvení

Svačinu si vezměte s sebou. V centru Netolic můžete navštívit některý z podniků. Třeba restauraci Pizza Sicilia nebo Restauraci V Podloubí na Mírovém náměstí.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Na kole kolem rybníků
Kolem rybníků u Netolic vede cyklostezka. Můžete si ji projet, pokud máte s sebou kola. Trasu k zámku Kratochvíle, dlouhou 2,5 km, zahájíte na náměstí, pojedete kolem bývalé Netolické obory, kolem rybníku Myslivna. Na zámku se můžete zúčastnit prohlídky některého z okruhů a pak pokračovat v cestě. Budete míjet další rybníky - Kratochvílský a rybník Neštěstí. Pak se vrátíte do Netolic.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Netolice
Netolice
384 324 201
info@netolice.cz
archeopark-netolice.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Skanzeny
 • lidová architektura
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • se psem
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Zříceniny
 • pro dva
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.