Romantická jízda historickým vláčkem Elinkou mezi Táborem a Bechyní

Tábor, Táborsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: foto: visittabor.eu

Známý elektrotechnik a vynálezce František Křižík se proslavil mimo jiné i nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou v Rakousko - Uhersku. Na železniční trati mezi Bechyní a Táborem ji zavedl roku 1903. Je tam dodnes a vy se po ní můžete projet nostalgicky historickými vláčky.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. července 2020

Trocha historie. Křižíkova železnice byla malým zázrakem

Železniční trať mezi Táborem a Bechyní, zvaná Bechyňka, zahájila provoz v červnu roku 1903 a byla unikátem nejen u nás, ale v celé střední Evropě.  Je dílem Františka Křižíka, který si na ní velmi zakládal.  Aby také ne, vždyť kde jinde v té době byly vagóny osvětlené, vytápěné  a dokonce na nich nechyběly bleskosvody na střechách? Bonusem se na Bechyňce staly přenosné telefony. A víte, co tehdy „český Edison“  z radosti nad dílem pronesl? „Chtěl jsem dokázat, že český člověk umí totéž co jiní a možná ještě mnohem víc.“ Hrdá slova vynálezce jsou vidět na každém kroku. Kvůli trati vznikl most v Táboře a elektrárna pro dodání energie.  Trať původně končila na levém břehu Lužnice. Po dokončení unikátního bechyňského mostu v roce 1928 se posunula o kilometr do města a její délka tak vzrostla na 24 kilometrů. Funguje dodnes. Můžete si ji otestovat při nostalgických jízdách. 

foto: visittabor.eu

Zpět do minulosti. Zažijte nostalgickou jízdu s Elinkou

Nostalgické jízdy jsou vyhledávanou turistickou atrakcí. V létě jezdí tyto vlaky mezi Táborem a Bechyní. Jízdy probíhají vždy od začátku července do konce srpna. Vlaky Elinka a Bobinka vyjíždí podle speciálních jízdních řádů. Elinka je majetkem Národního technického muzea a nedávno prošla opravou. Elinku doplňuje v nostalgických jízdách lokomotiva Bobinka. Ve dnech, kdy jsou pořádány historické jízdy je na nádraží otevřena remíza, ve které je k vidění modelové kolejiště Pavla Kohoutka.

foto: visittabor.eu

Pojedete přes Bechyňskou duhu

Když se řekne Bechyně, většině lidí, kteří město navštívili, se vybaví ladný oblouk mostu nad Lužnicí. I vy po něm při nostalgické jízdě pojedete. Je to magická dominanta města, která se po zásluze stala národní kulturní památkou. Přívlastek „Bechyňská duha“ si most vysloužil díky velmi elegantní železobetonové konstrukci přes údolí. Na východním okraji Bechyně vyrostla tato nádhera v roce 1928. Most je dlouhý 191 metrů, široký skoro 9 metrů a tyčí se skoro 40 metrů nad hladinou řeky Lužnice. Jezdí po něm řízeně železniční doprava i auta. Vlaky z Bechyně do Tábora a zpět tudy  jedou při nostalgických jízdách, takže se máte na co těšit. Unikátnost mostu zaujala třeba i tvůrce poštovních známek.

foto: visittabor.eu

Tipy na ubytování

Naučná stezka podél trati

O historii tratě, lokomotiv, vozů i slavných osobnostech k vám „promluví“ Naučná stezka Bechyňka. Na devíti železničních zastávkách od Tábora do Bechyně najdete spoustu zajímavých informací i třeba inspirace, která další místa v regionu byste mohli navštívit.  Chce to však na každé stanici vystoupit.    

Občerstvení 

Na jídlo si můžete zajít  v Bechyni do restaurace Penzionu U Pichlu na náměstí. Mají tu rozmanitý výběr za přiměřené ceny a návštěvníci si chválí i příjemnou obsluhu.

Přístupnost

Na nostalgické jízdy se do Bechyně pohodově autem dostanete a když zaparkujete na nádraží, není kam zabloudit.   

Parkování

V Bechyni je dobré nechat automobil přímo u nádraží na parkovišti a nebo zaparkovat na bechyňském náměstí a na nádraží dojít pěšky. Je to něco přes kilometr Libušinou a poté Tyršovou ulicí.  

Poloha na mapě


Tip na výlet

V Bechyni je mezinárodní muzeum keramiky
V Novodvorské ulici v Bechyni můžete navštívit Muzeum keramiky. Spravuje ho Alšova jihočeská galerie. Muzeum se zaměřuje na moderní tvorbu keramiky a malby od českých umělců.  Představuje i tvorbu z pořádaných bechyňských sympozií. V létě  je tu řada výstav keramiky a porcelánu. Keramické řemeslo Bechyni proslavilo. A víte, že tady tento obor dostudoval i písničkář Karel Kryl?  Tak se jděte do muzea podívat. 

Základní údaje

Provozní doba

polovina červena až polovina září
Bobinka: sobota, neděle a státní svátky

Kontaktní údaje

Komenského 1843
Tábor 39002
+420 221 111 122
posta@mestobechyne.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více