
Známý elektrotechnik a vynálezce František Křižík se proslavil mimo jiné i nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou v Rakousko - Uhersku. Na železniční trati mezi Bechyní a Táborem ji zavedl roku 1903. Je tam dodnes a vy se po ní můžete projet nostalgicky historickými vláčky.
Železniční trať mezi Táborem a Bechyní, zvaná Bechyňka, zahájila provoz v červnu roku 1903 a byla unikátem nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Je dílem Františka Křižíka, který si na ní velmi zakládal. Aby také ne, vždyť kde jinde v té době byly vagóny osvětlené, vytápěné a dokonce na nich nechyběly bleskosvody na střechách? Bonusem se na Bechyňce staly přenosné telefony. A víte, co tehdy „český Edison“ z radosti nad dílem pronesl? „Chtěl jsem dokázat, že český člověk umí totéž co jiní a možná ještě mnohem víc.“ Hrdá slova vynálezce jsou vidět na každém kroku. Kvůli trati vznikl most v Táboře a elektrárna pro dodání energie. Trať původně končila na levém břehu Lužnice. Po dokončení unikátního bechyňského mostu v roce 1928 se posunula o kilometr do města a její délka tak vzrostla na 24 kilometrů. Funguje dodnes. Můžete si ji otestovat při nostalgických jízdách.
Nostalgické jízdy Elinka jsou vyhledávanou turistickou atrakcí. V létě jezdí tyto vlaky mezi Táborem a Bechyní. Jízdy probíhají vždy zhruba od poloviny června do poloviny září a mají každý rok přesně vymezená data, kdy se konají. Se slavnostní zahajovací jízdou v polovině června v Bechyni je jich za sezonu celkem devět. Nazývají se po lokomotivě Elinka, která je majetkem Národního technického muzea. Ale protože je Elinka opravdu už stařenka, není vždy technicky k dispozici. Provozovatelé často ani neumějí odhadnout, zda se jízdy s ní budou konat. Proto Elinku nahrazuje v nostalgických jízdách lokomotiva Bobinka. Ta se většinou na nostalgické jízdy vydává v daném období o víkendech a svátcích.
Když se řekne Bechyně, většině lidí, kteří město navštívili, se vybaví ladný oblouk mostu nad Lužnicí. I vy po něm při nostalgické jízdě pojedete. Je to magická dominanta města, která se po zásluze stala národní kulturní památkou. Přívlastek „Bechyňská duha“ si most vysloužil díky velmi elegantní železobetonové konstrukci přes údolí. Na východním okraji Bechyně vyrostla tato nádhera v roce 1928. Most je dlouhý 191 metrů, široký skoro 9 metrů a tyčí se skoro 40 metrů nad hladinou řeky Lužnice. Jezdí po něm řízeně železniční doprava i auta. Vlaky z Bechyně do Tábora a zpět tudy jedou při nostalgických jízdách, takže se máte na co těšit. Unikátnost mostu zaujala třeba i tvůrce poštovních známek.
Většina dětí, zvláště kluků, vláčky miluje. Na své si přijdou, když po nostalgické jízdě navštívíte Městské muzeum v Bechyni. Tam je totiž umístěno modelové kolejiště Pavla Kohoutka a součástí léta na Bechyňce bývá výstava o populární železniční trati i historických vozidlech.
O historii tratě, lokomotiv, vozů i slavných osobnostech k vám „promluví“ Naučná stezka Bechyňka. Na devíti železničních zastávkách od Tábora do Bechyně najdete spoustu zajímavých informací i třeba inspirace, která další místa v regionu byste mohli navštívit. Chce to však na každé stanici vystoupit.
Na jídlo si můžete zajít v Bechyni do restaurace Penzionu U Pichlu na náměstí. Mají tu rozmanitý výběr za přiměřené ceny a návštěvníci si chválí i příjemnou obsluhu.
Na nostalgické jízdy se do Bechyně pohodově autem dostanete a když zaparkujete na nádraží, není kam zabloudit.
V Bechyni je dobré nechat automobil přímo u nádraží na parkovišti a nebo zaparkovat na bechyňském náměstí a na nádraží dojít pěšky. Je to něco přes kilometr Libušinou a poté Tyršovou ulicí.
V Bechyni je mezinárodní muzeum keramiky
V budovách někdejšího zámeckého pivovaru najdete v Bechyni kousek za náměstím TGM Mezinárodní muzeum keramiky. Spravuje ho Alšova jihočeská galerie. Muzeum se zaměřuje na moderní tvorbu českých umělců i na díla ze zahraničí. Představuje i tvorbu z pořádaných bechyňských sympozií. V létě je tu řada výstav současné i staré keramiky a porcelánu. Keramické řemeslo Bechyni proslavilo. A víte, že tady tento obor dostudoval i písničkář Karel Kryl? Tak se jděte do muzea podívat.
Provozní doba
polovina červena až polovina září
Bobinka: sobota, neděle a státní svátky
Kontaktní údaje
Komenského 1843
Tábor 39002
+420 221 111 122
posta@mestobechyne.cz
Jižní Čechy Jindřichův Hradec
České Švýcarsko Děčín
České Švýcarsko Rybniště
Jižní Čechy Hluboká nad Vltavou
Jižní Čechy Kunžak
Jižní Čechy Třeboň
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.