Zámek Mitrowicz

Týn nad Vltavou, Písecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

V jižních Čechách se nachází Zámek Mitrowicz v obci Koloděje nad Lužnicí. Nachází se na břehu řeky Lužnice, 4 km severně od Týna nad Vltavou a 10 km od Bechyně. Renesanční zámek ze 16. století je v posledních letech citlivě rekonstruován.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. února 2021

Unikátní fresky v reprezentativním sále

Majitelé panství se často střídali. V roce 1704 se zámek dostal do držení hraběte Františka Vratislava z Mitrovicz. Ten dal sídlu barokní podobu a nechal přistavět kapli. Ve vlastnictví tohoto rodu bylo sídlo do roku 1943. V současné době je zámek v soukromých rukou a zařazen mezi památkově chráněné objekty.

foto: zamekmitrowitz.cz

!! DŮLEŽITÉ

Zámek prochází rekonstrukcí a je pro veřejnost do odvolání uzavřen.

Zámkem vás provede historická postava

Zámkem vás v otvíracích dobách provede historická postava, manželka Františka Vratislava z Mitrowicz Anna Marie, rozená Kinská. Uvidíte nástěnné malby, které zdobí celé reprezentativní patro. Na freskách vás zaujme cestovatelská tématika. Výběr motivů inspiroval Václav Vratislav z Mitrowicz. Ten jako patnáctiletý panoš odjel do Cařihradu s mírovým poselstvím a nakonec souhrou politických událostí v Turecku byl křivě obviněn ze špionáže a skončil v tureckém vězení na galejích. V areálu si prohlédnete i rekonstruovanou kapli.

Tipy na ubytování

Tématické akce 

Na zámku se konají různé tématické akce a společenské události. Většinou na prohlídky navazuje historicky laděný program divadel, šermířů a her pro děti. Večer se pořádají ohnivá show.

foto: zamekmitrowitz.cz

Komentované prohlídky zahrady

U zámku se nachází upravená zahrada, ve které se konají komentované prohlídky. Nachází se tu jezírko a záhony s bylinami. Zavoní vám koriandr, šalvěj, verbena, citronová tráva, bazalka a další. Můžete relaxovat na lehátkách v odpočinkové zóně.

Rozsáhlé stavební práce pokračují, a proto je zámek v roce 2021 zatím dočasně uzavřen.

Vydejte se na okružní plavbu

Zámek se nachází na břehu řeky Lužnice, nedaleko jejího soutoku s Vltavou. V rámci regionu Vltavotýnsko je zastávka u zámku součástí okružní plavby z Týna nad Vltavou, ze kterého od května vyplouvá loď Pálava několikrát denně.

foto: zamekmitrowitz.cz

Jak zabavit děti

Děti potěší vybudované hřiště s habrovým labyrintem.

Kde se občerstvit

V bývalém statku u zámku objevíte stylový gril bar, kde můžete ochutnat různé speciality. 

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat přímo před branou zámku, kde je pro návštěvníky vyhrazené parkoviště. Z parkoviště se vydáte k zámku branou.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Rozhledna Semenec
Z Kolodějí nad Vltavou se můžete vydat na procházku pod kopec Semenec v Týně nad Vltavou. Po červeně značené turistické cestě dojdete po necelých 4 kilometrech k pěkné Rozhledně Semenec. Můžete tam dojet i autem, u rozhledny je parkoviště. Betonová stavba Rozhledny Semenec se tyčí do výšky 5 metrů. Z vyhlídkového ochozu se můžete kochat krásnými výhledy na řeku Vltavu, město Týn nad Vltavou, v dáli spatříte jadernou elektrárnu Temelín.

Základní údaje

Provozní doba

Zámek prochází rekonstrukcí
dočasně uzavřeno

Kontaktní údaje

Koloděje nad Lužnicí 1
Týn nad Vltavou 37501
+420 602 284 123
info@mitrowicz.cz
mitrowicz.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Historické
 • Zámky
 • Naše tipy
 • Výlety
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • pro dva
 • Architektonické památky
 • Galerie
 • amazing places
 • když prší
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.