Zámek Kratochvíle

Netolice, Českobudějovicko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Jan Polák CC BY-SA 3.0

Zámek Kratochvíle objevíte 28 km severozápadně od Českých Budějovic a 25 km od zámku Hluboká v okrese Prachatice. Nachází se v krajině mezi rybníky Netolické pánve v části města Netolice Petrův Dvůr.

Autor článku: Radomír Němeček, 19. dubna 2021

Nejhonosnější je Zlatý sál

Zámek Kratochvíle je renesančním klenotem. Obklopují ho zdi s baštami a vstupní věž. Připomíná vládu posledních Rožmberků Viléma Rožmberka a Petra Voka. V rámci prohlídkových okruhů uvidíte, jak probíhal život na Kratochvíli s rozsáhlou oborou. Interiéry, které poznáte v základním okruhu, se nacházejí v renesanční vile. Spatříte výjevy z lovů, Vokovu pracovnu a další prostory. Zaujme Velký sál s vlašským krbem a ohromí Zlatý sál, který je nejokázalejší místností zámku. Výzdoba patří k vrcholům renesančního štukatérského umění.

Pozornosti neujde kaple i zahrada

V rámci prohlídek nemůžete vynechat Kostel Narození Panny Marie. Zaujme vás bohatě zdobená zámecká kaple a nádherná zámecká vnitřní zahrada. Od vily ji odděluje mohutný vodní příkop.

foto: Jan Polák CC BY-SA 3.0

Jak zabavit děti

Pro děti si stáhněte pracovní sešit s názvem Objevování renesanční zahrady zámku Kratochvíle. Provede vás areálem a najdete v něm informace o architektuře, výzdobě, vodním příkopu i bylinkách.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Občerstvit se můžete v restauraci U Kratochvíle nebo cukrárně u Kratochvíle.

Vlakem na zámek

Vlaková stanice Netolice je vzdálena 1,9 km od zámku.

Parkování a přístupnost

Zaparkujete na Parkovišti zámek Netolice. Parkoviště je vedle areálu. Kousek odtud je i zastávka autobusu.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Zajděte si do archeoparku
V Netolicích si můžete prohlédnout archeopark. Skanzen se nachází v místě bývalého hradiště Na Jánu. Prezentuje se formou přímé rekonstrukce souboru staveb, připomínajících vznik českého státu. Součástí je dřevěná věž s ochozem, uvidíte z něj Netolice i panorama Šumavy.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více