Zřícenina hradu Volfštejn

Černošín, Český les, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Na Tachovsku můžete navštívit zříceninu hradu. Je považován za jeden z nejstarších v oblasti Plzeňského kraje. Volfštejn se nachází na výběžku Vlčí hory, necelé 2 km od obce Černošín. Pochází zřejmě ze 13. století a zanikl roku 1470.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. dubna 2021

Dominantou zříceniny je věž

Malý původní gotický hrad Volfštejn slohově patřil k sasko-hesenským hradům. Chránil ho ve skále vylámaný hluboký příkop. Zbytek zachovaného zdiva byl parkán. Necelé 2 metry za okružní zdí dodnes stojí 22 metrů vysoká okrouhlá štíhlá věž.  Právě tato válcovitá věž s pěkným románským obloučkovým portálem je nejzachovalejší stavební částí bývalého hradu a můžete si ji zvenčí prohlédnout. Dříve se do ní vstupovalo románským portálem vysokým 12 metrů nad zemí.

foto: cernosin.cz

Co se ještě na Volfštejně zachovalo?

Prostor mezi věží a palácem vyplňovaly částečně dvě menší budovy, dnes z nich uvidíte už jen sotva znatelné základy. Palác už samozřejmě nespatříte vůbec. Zbyly z něj už jen necelé čtyři obvodní zdi. Zřejmě vás zaujme nástin prostorového tvaru paláce. Až do výše ochozu hradebních zdí byly totiž jeho obvodní zdi svislé. V horní části však byly mírně sklopené dovnitř. Horní část paláce měla tedy zvenčí kónický tvar, připomínající z jedné strany seříznutou čočku.

foto: cernosin.cz

Občerstvení

V Černošíně se můžete občerstvit v Motorestu Vlčák na Náměstí 1. máje. Na zříceninu si však vezměte svačinu a pití s sebou.

Mohlo by vás zajímat

U parkoviště na náměstí objevíte Infoturistický park s odpočinkovou zónou, jezírkem, posezením a malým muzeem přírody. Své vyžití a odpočinek si v prostoru najdou i vaše děti.

Vlakem na zříceninu

Vystupte v železniční stanici Ošelín a vydejte se pěšky necelých 5 km po žluté trase až ke zříceniněně hradu. Trasa na mapě

Parkování a jak na zříceninu hradu

Automobil můžete zaparkovat v Černošíně na vyhrazených parkovištích na Náměstí 1. máje a v jeho okolí (celkem čtyři parkoviště), kde je dostatek parkovacích míst. Cesta ke zřícenině vede z Černošína, a to přímo z Náměstí 1. máje, kde jste zaparkovali auto. Půjdete po žlutě značené turistické cestě. Trasa do cíle je dlouhá necelé 2 km. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále. Tip na výlet

Od zříceniny na vyhlídky
Z Volfštejna se můžete vydat po žluté dále k turistickému rozcestníku Pod Vlčí horou a pak po modré dále. Dojdete na vrchol Vlčí hory (704 m n.m.)a rozhlédnete se po okolí. Dále poputujete opět po modré ke Goethově vyhlídce a k vyhlídce Nad lomem. Čekají vás pozoruhodné výhledy do okolní krajiny ze všech tří míst. Při dobré viditelnosti jsou vidět výběžky Českého lesa, Doupovských hor a také Krušné hory. Můžete jít potom až k rozcestníku Bývalá Rasovna a vydat se po zelené zpět do Černošína. Od rozcestí to jsou 3 km.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.