Zřícenina hradu Hartenberg

Josefov, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Skalnatý ostroh nad řekou Svatavou v obci Hřebeny na Sokolovsku si vyhlédli na přelomu 12. a 13.století páni z Hartenbergu a postavili hrad. Dnešní rozměrná zřícenina se postupně obnovuje.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. září 2020

Starobylý hrad je každým rokem krásnější a krásnější

Původní románský hrad byl přestavěn na zámek. Několikrát v historii byl vypleněn, vypálen a zdevastován. Dnešní zříceninu hradu Hartenberg (v překladu tvrdá skála) v obci Hřebeny si můžete prohlédnout. Uvidíte, co všechno už bylo opraveno. Můžete obdivovat původní stavební prvky i technologii. Stále se tu totiž pracuje. Součástí prohlídky, kterou vede současný hradní pán se svou partnerkou, jsou archeologické nálezy. Prozkoumáte obnovené prostory v 1. a 2. patře. Uvidíte i pěkně opravenou hradní kapli sv. Tří králů, kde nebylo téměř nic. Při obnovách zříceniny pomáhalo již více než 1000 dobrovolníků ze 70 zemí světa. Každý si mohl vložit svůj pomyslný kámen do některé z obnovovaných zdí. Na pomoc upozorňuje expozice dobrovolnictví v jednom z opravených sálů. Můžete se seznámit s historií objektu i jeho záchranou. V současnosti je hlavní palác hradu obnoven do druhého patra a má provizorní zastřešení. Střechu má i věž u hradu.

foto: hartenberg.cz

Na Hartenbergu se konají oblíbené akce

Na zřícenině se hlavně pořádají různé akce. Mezi nejpopulárnější patří Hartenbergské strašení. Lidé se začátkem října vydávají na strašidelnou stezku po hradě i okolí. V oblibě jsou také červnové hradní slavnosti s kejklíři a hudebníky. V zimě si popularitu získala Mikulášská jízda.

foto: hartenberg.cz

Jak zabavit děti

Kdo chce, může na hradě přiložit ruku k dílu a zapojit se do úsilí o zachování kulturních hodnot. Stále více zájem projevují i děti. Mohou třeba po domluvě s hradním pánem hrabat listí, rovnat cihly, přesívat materiál.

Občerstvení

Lehké občerstvení si na hradě zakoupíte. Stejně jako suvenýry nebo turistické známky.

foto: hartenberg.cz

Parkování

Parkovat můžete ve vsi Hřebeny u bývalé školy. Před nájezdovou cestou (náspem) k hradu je malé parkoviště. Při akcích je možné parkovat u nedaleké usedlosti Cikánský dvůr.

Přístupnost

V obci Hřebeny se vydáte od posledního stavení z kopce. Dostanete se po 150 metrech k nájezdové cestě k hradu. Na nádvoří zříceniny mohou parkovat jen hendikepovaní.

Poloha na mapě

Kam dále z hradu?

Naučná stezka Olověný Hartenberg
V obci Hřebeny se můžete vydat na naučnou stezku Olověný Hartenberg. Stezka měří 2,7 km. Upozorňuje především na těžbu olověných rud. Připomíná i některé pověsti regionu. Je na ní umístěno 14 informačních tabulí. Můžete si zblízka prohlédnout pozůstatky po středověké hornické činnosti včetně odvodňovací štoly Petrus. Trasu zvládnete i s malými dětmi. Cestou si odpočinete u menšího tábořiště a trampské osady Modrá kotva. Vycházkovým tempem půjdete zhruba 2 hodiny.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hřebeny
Josefov
+420 778 030 716
hartenberg@email.cz
hartenberg.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Romantická místa
 • Zříceniny
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Historické
 • cestování se psem
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Hrady
 • pro dva
 • Architektonické památky
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Západní Čechy

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.