Zřícenina hradu Lopata

Milínov, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Jik Jik CC BY-SA 3.0

Zříceninu hradu Lopata objevíte na strmém skalisku uprostřed lesů nedaleko obce Šťáhlavy na Plzeňsku.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. dubna 2021

Hradu vládl loupeživý rytíř

Hrad stál v prostoru pravěkého sídliště. Byl vypálen za doby obléhání Husity a pak už k jeho obnově nikdy nedošlo. Jméno hrad získal nejen podle tvaru místa, kde se nachází. Pojí se s ním i jeden z majitelů hradu, loupeživý Habart z Lopaty. Rytíř byl nepřítelem Husitů a to se mu vymstilo. Bojoval nejen proti kališníkům, ale loupil a plenil v celém širém okolí. Husité hrad roku 1432 několik měsíců neúspěšně dělostřelecky dobývali a obléhali. Nakonec ho před dobytím zapálili sami strádající a hladovějící obránci. Husité vyhořelý hrad pobořili.

Torzo na buližníkovém suku

V místě, kde kdysi stával hrad Lopata z druhé poloviny 14. století, toho už dnes skutečně mnoho neuvidíte. V náznacích zříceniny si můžete jen představovat, jak asi hrad bergfritového typu vypadal. Hradní jádro mělo tvar lichoběžníka, vstupovalo se do něj po mostě přes příkop a hradní věž. Do místa v přírodní rezervaci Lopata se dostanete po dřevěné lávce a schodech. Prohlédnete si už jen pozůstatky strážní věže a zbytky palebných pozic. Na vrcholu skály si na panelu můžete pročíst a omrknout, jak si hrad představují archeologové.

Přírodní rezervace Lopata

Zřícenina se nachází v chráněném území Přírodní rezervace Lopata. V okolí hradu rostou teplomilné hájové porosty. Objevíte tu lípu širokolistou, javor klen, jilm horský, dub zimní a také mnoho bylin. Roste tu třeba lilie zlatohlavá, jalovec obecný nebo jaterník podléška.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Pod Kozlem na parkovišti je občerstvovací stánek. Bude vhodné, když si ke zřícenině vezmete svačinu a pití do batohu.

Parkování

Zaparkovat můžete na rozlehlém parkovišti ve Šťáhlavicích pod zámkem Kozel.

Jak ke zřícenině hradu

Od parkoviště okolo rybníka Lopata, dále podél řeky Úslavy a kolem půvabné roubenky Vymrovka půjdete na zříceninu skoro 4 km. Cesta vede stále po modře značené trase lesem. Před cílem cesty narazíte na dvě odpočinková místa. Na některých kmenech stromů jsou pod turistickými značkami připíchnuté lopaty, takže nezabloudíte. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Navštivte také Zámek Kozel
Při návštěvě zříceniny Lopata určitě nevynecháte rovněž návštěvu Zámku Kozel. Z parkoviště, kde jste nechali auto, se k zámku snadno a rychle dostanete. Můžete se cestou stavit v Restauraci Podzámčí u Lopatského rybníka nebo pak skoro u zámku v cukrárně Café Kozel. Na zámku vás čekají prohlídky v okruzích. Uvidíte tu třeba kladívkový klavír, kachlová kamna a další vybavení interiérů. Nezapomeňte na procházku parkem.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.