Lovoš - za nádhernými výhledy na České Středohoří

Velemín, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10

Nad Lovosicemi se vypíná do výšky 570 m n. m. vrch Lovoš. Říká se mu také „šlechtic Českého středohoří“ a nabídne vám překrásný kruhový výhled na malebnou Polabskou nížinu, České středohoří a mnoho dalších míst. Díky jeho typickému tvaru se dvěma vrcholy – vyšším Lovošem a nižší Kybičkou, jej určitě nepřehlédnete.

Autor článku: Radomír Němeček, 12. května 2020

Lovoš nabízí výhledy, pochutnání i přenocování

Na Lovoši stávala rozhledna již od roku 1892. Tehdy se ovšem jednalo o nepříliš rozlehlou stavbu s plochou střechou umožňující výhled. V roce 1918 byla zdevastována a za druhé světové války upravena německou armádou na vojenskou pozorovatelnu. O šest let později byla v jejím sousedství vybudována chata s vyhlídkovou plošinou, která si dodnes uchovala svou podobu. Vyhlídka vám jako na dlani nabídne panorama s Kletečnou, Sutomským vrchem, Ostrým, Košťálovem, hradem Hazmburk, horou Říp a řadu dalších zajímavých míst.

Odměna za výstup na vrchol

Kromě čarovných výhledů si na Lovoši můžete dopřát občerstvení a najdete tu dokonce i turistickou ubytovnu.

Památka na vděk matky zachráněných dětí

U kamenné stěny, která je připomínkou původní rozhledny, můžete vidět kovaný kříž, který sem jako poděkování za záchranu svých tří dětí, které zde našly útočiště při bouři, nechala umístit v roce 1894 jejich vděčná matka. Kříž se stal historickou památkou.

Provozní doba

V závislosti na otevírací době turistické chaty

Vstupné

Volně přístupné

Vlakem na Lovoš

Nabízí se několik možností jakou výchozí železniční stanici zvolit pro výlet na Lovoš. Nejkratší trasa je z Oparna nebo Lovosi. Nabízí se také o trošku delší trasa ze Žernosek, tu můžete spojit s ochutnávkou vína v Žernosekách.

Kudy na Lovoš?

  • Po žluté turistické trase z Oparenského údolí na svah Lovoše, kde se trasa stýká modrou značkou, po níž dojdete k cíli. Tato trasa je vhodná zejména pokud spojíte výstup na rozhlednu s procházkou vyhlášeným Oparenským údolím. Výchozím bodem je Oparno. Trasa na mapě
  • Další možností je cesta po modré turistické trase z Oparna. Délka trasy: 2,6 km. Převýšení: 286 metrů. Trasa na mapě
  • Na Lovoš můžete zamířit po žluté a následně modré trase také z Bílinky, nebo po zelené z Lovosic.

Poloha na mapě

Tip na další výlet

Prohlédněte si město Lovosice. Na své si tu přijdou milovníci sakrálních památek, kteří si mohou prohlédnout zejména barokní chrám sv. Václava a barokní kapli sv. Františka Serafínského. Pěkná je také kaple P. M. Einsiedelské, která byla vybudována jako vzpomínka na generála Radicattiho, jenž v  místech kde kaple stojí, byl těžce raněn a následně svým zraněním podlehl. Pěknou procházku vám nabídne lesopark Osnička v blízkosti Labe. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.