Žijící skanzen
Jindřichovice pod Smrkem, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem je muzeem života české vesnice 18. a 19. století. Malebné místo s objekty lidové architektury a zvířaty popásajícími se na okolních pastvinách stále žije a předkládá návštěvníkům nejen obrázek toho, jak se kdysi žilo, ale nabízí také různé tematické kursy, tábory a workshopy.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. prosince 2020

Jindřichovický skanzen stále žije!

Srdcem Žijícího skanzenu je zrekonstruovaný starý podstávkový dům, starý asi 300 let, ve kterém žijí stálí obyvatelé, zatímco jeho hospodářská část je vyhrazena muzeu. V jeho expozici se nachází zemědělské stroje a náčiní, vybavení truhlářské a kovářské dílny, tkalcovský stav, zkrátka to, s čím bylo běžné se na vesnici setkat a co tvořilo běžný chod jejího života. Seznámíte se i s historickým kuchyňským náčiním. Lákadlem skanzenu je funkční větrný mlýn. Je veřejnosti přístupný a nabízí expozici o větrných mlýnech České republiky.  Ve skanzemu najdete i další stavby lidové architektury, knihovnu zejména ekologické a duchovní literatury, potěšíte se pohledem na spokojeně se popásající zvířata.

foto: zijiciskanzen.cz

Něčemu se přiučit, nikdy není na škodu

V muzeu můžete zakoupit řadu regionálních výrobků, od batikovaných oděvů a doplňků, přes keramiku, drobné suvenýry a šperky po med a výrobky z kozího mléka. V případě zájmu se můžete zúčastnit různých kurzů, např. tradičních dovedností. Skanzen nabízí pro účastníky možnost ubytování.

foto: zijiciskanzen.cz

Vlakem do skazenu

Vlakem do železniční stanice Jindřichovice pod Smrkem - Skanzen. Z nádraži do skazenu je to necelý 400 metrů. Trasa na mapě

Parkování

Zapartkovat můžete u skazenu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Spojte návštěvu skanzenu s vycházkou po naučné stezce. Ta je dlouhá asi 12 km, ale nabízí několik možností kratší varianty, což je šikovné zejména pro rodiče s malými dětmi. Stezka vám představí okolí Jindřichovic, kde je k vidění nejen pěkná příroda a třeba největší mravenčí město na Liberecku,  ale také krásné secesní vily tzv. Malé Vídně, jak se Jindřichovicím kdysi říkalo a mnohé další.

Základní údaje

Provozní doba

duben-září
10:00-17:00

zaří-březen
po domluvě

Kontaktní údaje

Jindřichovice pod Smrkem
+420 605 345 467
info@lunaria-jindrichovice.cz
http://www.lunaria-jindrichovice.cz

Štítky

  • Naučné
  • Skanzeny
  • Cestování se psem
  • Výlety
  • Pro rodiny s dětmi
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Když prší
  • Pro dva
  • Pro seniory
  • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Vyberte si ubytování

Chata Hubert

Českolipsko - Jizerské hory Bedřichov

0/10
Cena od 345 Kč do 480 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více