Žijící skanzen

Jindřichovice pod Smrkem, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem je muzeem života české vesnice 18. a 19. století. Malebné místo s objekty lidové architektury a zvířaty popásajícími se na okolních pastvinách stále žije a předkládá návštěvníkům nejen obrázek toho, jak se kdysi žilo, ale nabízí také různé tematické kurzy, tábory a workshopy.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. prosince 2020

Jindřichovický skanzen stále žije!

Srdcem Žijícího skanzenu je zrekonstruovaný starý podstávkový dům, starý asi 300 let, ve kterém žijí stálí obyvatelé, zatímco jeho hospodářská část je vyhrazena muzeu. V jeho expozici se nachází zemědělské stroje a náčiní, vybavení truhlářské a kovářské dílny, tkalcovský stav, zkrátka to, s čím bylo běžné se na vesnici setkat a co tvořilo běžný chod jejího života. Seznámíte se i s historickým kuchyňským náčiním. Lákadlem skanzenu je funkční větrný mlýn. Je veřejnosti přístupný a nabízí expozici o větrných mlýnech České republiky.  Ve skanzemu najdete i další stavby lidové architektury, knihovnu zejména ekologické a duchovní literatury, potěšíte se pohledem na spokojeně se popásající zvířata.

foto: zijiciskanzen.cz

Něčemu se přiučit, nikdy není na škodu

V případě zájmu se můžete zúčastnit různých kurzů, např. tradičních dovedností. Také zde vedeme dobrovolnické akce či ekovýchovné programy. V létě prostor vždy na čtyři dny ožije spoustou lidí při festivalu “Žijící srdce – jindřichovickém festivalu o naplnění v životě”. Skanzen nabízí pro účastníky možnost ubytování.

foto: zijiciskanzen.cz

Vlakem do skazenu

Vlakem do železniční stanice Jindřichovice pod Smrkem - Skanzen. Z nádraží do skazenu je to necelých 400 metrů. Trasa na mapě

Parkování

Zaparkovat můžete u skazenu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Spojte návštěvu skanzenu s vycházkou po naučné stezce. Ta je dlouhá asi 12 km, ale nabízí několik možností kratší varianty, což je šikovné zejména pro rodiče s malými dětmi. Stezka vám představí okolí Jindřichovic, kde je k vidění nejen pěkná příroda a třeba největší mravenčí město na Liberecku,  ale také krásné secesní vily tzv. Malé Vídně, jak se Jindřichovicím kdysi říkalo a mnohé další.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.