Zámek Červená Lhota

Pluhův Žďár, Jindřichohradecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

V krásné jihočeské krajině nedaleko Jindřichova Hradce se ve vodní hladině zrcadlí zámek Červená Lhota. Kamenný most vás přivede do zámku, který jste mohli vidět třeba v pohádce Zlatovláska, Princezna na hrášku, Pan Tau a mnohých dalších filmových dílech. Prohlídkové trasy vás provedou zdobnými zámeckými interiéry, navštívíte kapli Nejsvětější Trojice i zámecké sklepení.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. března 2020

Na zámku jako na návštěvě

Hlavní expozice je situována do prvního patra a předvede vám autentický byt rodiny Schönburg-Harsensteinů, posledních majitelů zámku. Při prohlídce projdete postupně část soukromou, společenskou i hostinskou. Všechny jsou vybavené téměř výjimky autentickým mobiliářem, což je poměrná vzácnost. Navštívíte salon, dámskou i pánskou ložnici, budoár, toaletní pokoj, Dittersův salonek, hostinský salon a ložnici, jídelnu, Kamarýtovu ložnici a další přilehlé místnosti. Příjemné interiéry budí zdání, jako byste byli na návštěvě zámku ve kterém se stále žije. Součástí prohlídky jsou také podkrovní pokoje, které jsou zařízené jednodušeji a vypovídají mnohé o proměnách života šlechty. Zámecký mobiliář je přehlídkou nádherného historického nábytku, plastik, obrazů a množství rozličných uměleckých předmětů. Mezi díly značné historické hodnoty spatříte řadu obrazů, včetně známé podobizny Ošklivá vévodkyně, nelichotivě zobrazující Markétu Tyrolskou, zvanou Pyskatou, poslední tyrolskou hraběnku.

Prohlédněte si chladivé podzemí a nebeský Jeruzalém

V době letních prázdnin je zpřístupněno zámecké sklepení. Jeho prostory jsou zčásti zapuštěné do skály a jsou připomínkou někdejší lhotecké tvrze, na jejímž místě se dnes vypíná proslulý zámek s červenou omítkou.Na návrší v zámeckém parku stojí renesanční kaple Nejsvětější Trojice. Její interiér zdobí původní malby a zvláštností je její dřevěný strop, který symbolizuje nebeský Jeruzalém. Svatostánek plně slouží věřícím a turisté si jej mohou volně prohlédnout.

Na pramici kolem zámku

Zámek si můžete prohlédnout netradičně z hladiny rybníka, který jej obklopuje. K tomu účelu slouží půjčovna lodiček. Každá z nich pojme max. 4 dospělé osoby, za hodinovou plavbu zaplatíte 150,- Kč za jednu pramici, za půl hodiny pak 80,- Kč. Provoz půjčovny je shodný s návštěvní dobou zámku. 

Tipy na ubytování

Kudy k zámku

Zámek Červená Lhota leží asi 20 km od Jindřichova Hradce. Autobusové spojení do Kardašovy Řečice, kde přestoupíte na autobus do Červené Lhoty.

Parkování

Motorizovaným návštěvníkům jsou k dispozici dvě placená parkoviště v blízkosti zámku.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Poznejte i další památku Jižních Čech, zámek Jindřichův Hradec, který patří k nejrozsáhlejším zámeckým komplexům České republiky. Kromě prohlídkových tras si zde můžete vychutnat i některou z častých kulturních akcí, například koncerty či divadelní představení.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více