Přírodovědné muzeum Semenec

Týn nad Vltavou, Písecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.8/10

Zhruba 2 km od centra Týna nad Vltavou se směrem k soutoku Vltavy a Lužnice v jižních Čechách nachází ojedinělé Přírodní muzeum Semenec.

Autor článku: Radomír Němeček, 24. března 2021

Procházka areálem za poznáním

Hlavně pod širým nebem si můžete projít celý rozlehlý areál přírodního muzea na ploše 4 ha.   Objevíte množství jedinečných přírodovědných sbírek, které se prolínají s herními a naučnými prvky. Půjdete po zpevněných cestách a uvidíte řadu expozic. Například vás zaujme rozsáhlá sbírka mnoha druhů borovic. Budete míjet sbírku léčivých rostlin i expozici lesních společenstev jižních Čech. V jednom z objektů se dozvíte o vývoji Země z hlediska paleontologických období. Expozice nese příznačný název Na křídlech pterodaktyla. Venku nechybí ani další významná expozice, která seznamuje s typy jihočeských hornin. Vše je popsáno na informačních tabulích a i konkrétních cedulkách u exponátů.

Děti se určitě nudit nebudou

Na děti čeká v přírodním areálu mnoho jedinečných sbírek, které se prolínají s herními a naučnými prvky, dobrodružnými úkoly a aktivitami. Potěší třeba stezka naboso a naslepo pro silné smyslové zážitky. Projdete se bludištěm, děti čeká válení sudů, hledání pokladu. Mohou odlévat trilobity, skládat kostru mamuta, rýžovat, projdou se pravěkem a navštíví včelařský koutek.

Svět na soutoku z ptačí výšky

Na soutok řek uvidíte z rozhledny Semenec na návrší Semenec (441 m n. m.). Je vysoká 5 m a nachází se několik desítek metrů od přírodního muzea. Můžete u ní zaparkovat auto, ale pokud byste chtěli jít do celé lokality pěšky nebo na kole, vydáte se z centra Týna nad Vltavou. Uvidíte poměrně nízkou betonovou stavbu. Rozhledna stojí na místě, kterému se dříve říkalo Na Spravedlnosti. Bylo zde kdysi městské popraviště a vykonávaly se tu popravy. Z vyhlídkového ochozu, na který do 4 metrů vede pouhých 21 schodů, se můžete kochat krásnými výhledy na řeku Vltavu, město Týn nad Vltavou. Za obzorem se rýsují chladící věže Jaderné elektrárny Temelín.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Přímo v areálu Přírodního muzea Semenec je jeden z objektů vyhrazen občerstvení, kde si u pultu objednáte drobné jídlo i pití. Stoly a lavice jsou umístěny nejen uvnitř, ale i na venkovním prostranství.

Procházkou do muzea

Do muzea se můžete vydat pěšky příjemnou procházkou z Týnce nad Vltavou. Cesta je dlouhá 1,7 km po červeně značené turistické trase. Na kole se dá jet po cyklotrase Lužnická.

Parkování a přístupnost

Parkoviště je umístěno od muzea několik desítek metrů, u rozhledny Semenec. Z parkoviště u rozhledny půjdete do přírodního muzea 623 m po naučné stezce Semenec.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Projděte se naučnou stezkou Semenec
Naučná stezka Semenec je dlouhá skoro 6 km, ale určitě stojí za procházku. Začíná u rozhledny Semenec a provede vás nádhernou přírodou lesního porostu nad soutokem Vltavy a Lužnice. Na deseti informačních tabulích si cestou přečtete o místních pověstech a přírodních zajímavostech. Seznámíte se s hospodařením v lese. Vaše děti potěší, že je cestou doprovodí skřítek Semenáček. Na každém zastavení trasy pokládá všetečné otázky a testuje pozornost dětských návštěvníků.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Semenec
Týn nad Vltavou 37501
604 626 894
info@muzeumsemenec.cz
muzeumsemenec.cz

Štítky

 • Zábavné
 • Zabávní parky
 • Příroda
 • Naše tipy
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Přírodní památky
 • Poznávací
 • Dětská hřiště
 • pro dva
 • Botanické zahrady
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.