Přírodovědné muzeum Semenec

Týn nad Vltavou, Písecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10

Zhruba 2 km od centra Týna nad Vltavou se směrem k soutoku Vltavy a Lužnice v jižních Čechách nachází ojedinělé Přírodní muzeum Semenec.

Autor článku: Radomír Němeček, 24. března 2021

Procházka areálem za poznáním

Hlavně pod širým nebem si můžete projít celý rozlehlý areál přírodního muzea na ploše 4 ha.   Objevíte množství jedinečných přírodovědných sbírek, které se prolínají s herními a naučnými prvky. Půjdete po zpevněných cestách a uvidíte řadu expozic. Například vás zaujme rozsáhlá sbírka mnoha druhů borovic. Budete míjet sbírku léčivých rostlin i expozici lesních společenstev jižních Čech. V jednom z objektů se dozvíte o vývoji Země z hlediska paleontologických období. Expozice nese příznačný název Na křídlech pterodaktyla. Venku nechybí ani další významná expozice, která seznamuje s typy jihočeských hornin. Vše je popsáno na informačních tabulích a i konkrétních cedulkách u exponátů.

Děti se určitě nudit nebudou

Na děti čeká v přírodním areálu mnoho jedinečných sbírek, které se prolínají s herními a naučnými prvky, dobrodružnými úkoly a aktivitami. Potěší třeba stezka naboso a naslepo pro silné smyslové zážitky. Projdete se bludištěm, děti čeká válení sudů, hledání pokladu. Mohou odlévat trilobity, skládat kostru mamuta, rýžovat, projdou se pravěkem a navštíví včelařský koutek.

Svět na soutoku z ptačí výšky

Na soutok řek uvidíte z rozhledny Semenec na návrší Semenec (441 m n. m.). Je vysoká 5 m a nachází se několik desítek metrů od přírodního muzea. Můžete u ní zaparkovat auto, ale pokud byste chtěli jít do celé lokality pěšky nebo na kole, vydáte se z centra Týna nad Vltavou. Uvidíte poměrně nízkou betonovou stavbu. Rozhledna stojí na místě, kterému se dříve říkalo Na Spravedlnosti. Bylo zde kdysi městské popraviště a vykonávaly se tu popravy. Z vyhlídkového ochozu, na který do 4 metrů vede pouhých 21 schodů, se můžete kochat krásnými výhledy na řeku Vltavu, město Týn nad Vltavou. Za obzorem se rýsují chladící věže Jaderné elektrárny Temelín.

Občerstvení

Přímo v areálu Přírodního muzea Semenec je jeden z objektů vyhrazen občerstvení, kde si u pultu objednáte drobné jídlo i pití. Stoly a lavice jsou umístěny nejen uvnitř, ale i na venkovním prostranství.

Procházkou do muzea

Do muzea se můžete vydat pěšky příjemnou procházkou z Týnce nad Vltavou. Cesta je dlouhá 1,7 km po červeně značené turistické trase. Na kole se dá jet po cyklotrase Lužnická.

Parkování a přístupnost

Parkoviště je umístěno od muzea několik desítek metrů, u rozhledny Semenec. Z parkoviště u rozhledny půjdete do přírodního muzea 623 m po naučné stezce Semenec.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Projděte se naučnou stezkou Semenec
Naučná stezka Semenec je dlouhá skoro 6 km, ale určitě stojí za procházku. Začíná u rozhledny Semenec a provede vás nádhernou přírodou lesního porostu nad soutokem Vltavy a Lužnice. Na deseti informačních tabulích si cestou přečtete o místních pověstech a přírodních zajímavostech. Seznámíte se s hospodařením v lese. Vaše děti potěší, že je cestou doprovodí skřítek Semenáček. Na každém zastavení trasy pokládá všetečné otázky a testuje pozornost dětských návštěvníků.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Semenec
Týn nad Vltavou 37501
604 626 894
info@muzeumsemenec.cz
muzeumsemenec.cz

Štítky

 • Zábavné
 • Zabávní parky
 • Příroda
 • Naše tipy
 • cestování se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Přírodní památky
 • Poznávací
 • Dětská hřiště
 • pro dva
 • Botanické zahrady
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.