Zámek Horní Branná

Horní Branná, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Pojedete-li na trase mezi Vrchlabím a Jilemnicí a spatříte ukazatel Horní Branná, určitě odbočte a zajeďte se do této obce podívat. Budete překvapeni, jaké pamětihodnosti a historické stavby zde na vás již několik staletí čekají. Především vás zaujme v centru obce kulturní památka České republiky - renesanční Zámek Horní Branná, který zde začal stavět v roce 1533 Zdeněk z Valdštejna. Po jeho smrti stavbu dokončila v roce 1582 jeho vdova Marie z Martinic. Nový zámek, který se nachází na místě, kde dříve stávala tvrz, byl ve své době pokládán za vrchol tehdejšího stavitelského umění.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. dubna 2020

Objekt byl několikrát zrekonstruován

Valdštejnové vlastnili zámek a přilehlé panství  až do 17. století, kdy jej odkoupil Václav Záruba z Hustířan. V té době zde také pobýval  před svým odchodem do exilu  Jan Ámos Komenský. V roce 1621 bylo Zárubům panství zkonfiskováno a připadlo Albrechtu z Valdštejna, který jej  v roce 1632 daroval hraběti Otovi Bedřichovi z Harrachu. Zámek prošel rekonstrukcí, která byla nutná po následcích třicetileté války. V roce 1945 byl zámek Harrachům na základě Benešových dekretů zkonfiskován. Zub času a režimu se na něm zase podepsal, naštěstí se zámek dočkal opětovné rekonstrukce v roce 1960.  

Zámek Horní Branná dnes patří obci

Od roku 1989 zámek vlastní obec Horní Branná a všestranně se jej snaží využívat k jeho prospěchu. Rozsáhlý čtvercový objekt s přilehlou oborou a jezírkem slouží občanům a v reprezentačních prostorách jsou mimo jiné také kanceláře obecního úřadu. Obec nezapomněla ani na J. Á. Komenského, který má v objektu svoji expozici a památník. V muzeu je další expozice  věnována místnímu rodákovi, spisovateli Josefu Šírovi. Při vnější prohlídce zámku si všimněte mimo jiné na fasádě  zrestaurovaných původních nápisů od Mistra Jana z Vinoře a znaky Zdeňka z Valdštejna a Maří z Martinic, majitelů Štěpanic a Horní Branné. Hlavní  brána má tesaný portál, nad kterým je harrachovský znak.

Kudy do zámku?

Zámek Horní Branná je umístěn ve středu obce. Dojet autem můžete až k objektu. Do Horní Branné se můžete dostat i autobusem.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Po prohlídce Zámku Horní Branná se projděte obcí, kde na vás čekají další zajímavé objekty. Poblíž zámku se nachází hrobka sv. Kříže rodu Harrachů, která byla dokončena a vysvěcena  v roce  1870. Unikátní stavba je tvořena dvěma různě vysokými osmibokými hranoly. V podzemí jsou uloženy ostatky členů  harrachovského rodu.  Dnes slouží hrobka  obci jako obřadní síň. Přímo naproti Harrachovské hrobce sv. Kříže  stojí  Harrachovský špitál.  Ten zde nechal vybudovat pro přestárlé hraběcí služebníky Alois Harrach v roce 1710. Původní stavba  však během staletí zchátrala a v roce 1987  bylo rozhodnuto téměř celou budovu zbourat a postavit  na stejném místě nový objekt ve stejném historickém duchu. Obec zde provozuje dům pro seniory.  Nedaleko nového „špitálu“ si ještě  prohlédněte kostel sv. Mikuláše, který je  nejstarší v celém Podkrkonoší.  Původní dřevěný kostel  byl údajně  založen některým z členů rodu  Markvarticů. Nový kamenný kostel s farou v gotickém slohu byl na stejném místě  postaven  v roce 1557, v dalších staletích se sakrální stavba rozšiřovala až do dnešní podoby.  Vznikla zde i barokní kaple Svaté Trojice, ve které je uložen vzácný kříž vykládaný perletí ze 17. století. Jak vidíte, v Horní Branné je skutečně co obdivovat.  A pokud si chcete k duchovním zážitkům dopřát i nějaký ten gurmánský, navštivte zdejší Zámeckou restauraci, která se nachází samozřejmě v objektu zámku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Horní Branná 1
Horní Branná 51236
+420 481 584 235
ou@hbranna.cz
www.hbranna.cz/pamatky/zamek/

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Vyzkoušeli jsme
  • Zámky
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • pro seniory
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.