Putování za sochami Michala Olšiaka

Žďár nad Sázavou, Žďárské vrchy, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Petr1888 CC BY-SA 4.0

Rodák ze Žďáru nad Sázavou, sochař Michal Olšiak, zanechal v krajině řadu uměleckých děl. Desítky soch z betonu a písku či kamene se nacházejí zejména v jeho rodném kraji. Jsou vytvořeny v různých velikostech. Můžete si je při svých cestách Korunou Vysočiny prohlédnout v rámci hry Putování po sochách Michala Olšiaka.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. května 2021

Monumenty objevíte v krajině

Monumentální a někdy až skoro bizarní sochy Michala Olšiaka jsou rozprostřeny v krajině na různých místech. Autor se nechal inspirovat hlavně světem zvířat, světem spojeným s různými pověstmi a nebo místními názvy. Sochy jsou citlivě začleněny do terénu. Můžete na ně narazit při svých výletech po turistických trasách anebo při výjezdech na kole. Rozesety jsou na mnoha místech.

Mamlas, foto: Petr 1868

Putování za sochami na Žďársku

Putování krajinou Vysočiny po sochách Michala Olšiaka je zábavné i poučné. Nechte se inspirovat alespoň některými z míst, kde si sochy našly domov. Je jich zde kolem dvaceti. Když je všechny navštívíte, poznáte nejen autorova díla, ale hlavně krajinu a skvosty Vysočiny.

Nejznámější díla autora lákají

Například sochu Mamlase najdete na pozemku Kinských u vyhlídky, z které se podíváte na malebnou oblast u Žďáru nad Sázavou. V Hamrech nad Sázavou nedaleko stěn Rozštípené skály objevíte obří sochu Mamuta. Nedaleko odtud, u jezdeckého klubu Na Ranči, uvidíte monumentální sochu koně i s povozem, která připomíná nešťastnou událost na místních blatech. Ve znaku Bystřice nad Pernštejnem je zubr, proto obrovskou sochu zubří hlavy najdete v tamním Parku miniatur. Nedaleko proslulého rybníka Velké Dářko je obec Račín. Břeh rybníka Jordán tu zdobí kouzelná socha raka i s velkými klepety. Před hotelem U hrocha ve Škrdlovicích jsou zase dva bojovně naladění obrovští hroši. Obrovský drak se usadil v Ronově nad Sázavou a dalších míst je celá řada.

Tipy na ubytování

Turistická hra spojená se sochami

Seznam všech soch autora zapojených ve hře najdete v některém z turistických informačních center Koruny Vysočiny (TIC Bystřice nad Pernštejnem, TIC CK Santini Tour, TIC Zámek a TIC Žďár nad Sázavou, TIC Nedvědice, TIC Nové Město na Moravě, TIC Přibyslav, TIC Westernové městečko Šiklův Mlýn, a TIC Draxmoor). Vyzvedněte si zároveň průkazku a můžete sbírat razítka, kde jste za sochami byli. Za 15 nasbíraných razítek získáte malý dárek.

Občerstvení

Ve městech a obcích, které při putování regionem Koruny Vysočiny za sochami navštívíte, můžete vyzkoušet různé restaurace a občerstvovací možnosti.

Parkování

V každém navštíveném místě si musíte najít u soch prostor na zaparkování auta sami.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.