Zámek Brtnice

Brtnice, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.8/10

Na Českomoravské vrchovině mezi Jihlavou a Třebíčí můžete zavítat do Zámku Brtnice. Nachází se ve stejnojmenné obci na ostrohu nad říčkou Brtnice. Původně byl sídlem Valdštejnů a Collaltů. Později pustl.

Autor článku: Radomír Němeček, 5. února 2021

Zámku se říká Moravské Hradčany

Zámek Brtnice má za sebou v historii několik přestaveb. Původně šlo o gotický hrad. V období renesance dostal zámek definitivní trojdílnou dispozici, kterou si uchoval dodnes. Uvidíte pěkné renesanční arkády. Po bitvě na Bílé hoře došlo ke konfiskaci zámku a získal ho italský rod Collaltů. Ten se zasloužil o přestavbu barokní. Jde o rozsáhlý areál, kde se zámecké prostory snoubí s gotickým opevněním původního hradu. Často se komplex označuje jako Moravské Hradčany. Patří k němu horní zámecká zahrada ohraničená zdí a bránou a dolní zahrada se Zámeckým rybníkem.

foto: vysocina.eu

Komentovaná prohlídka a expozice

Současným vlastníkem zámku Brtnice je společnost Spolek Svébyt Brtnice,která plánuje rozsáhlou obnovu areálu. S průvodcem si můžete prohlédnout sál Vjezdů, přízemí, sklepení, zámeckou kuchyni. Uvidíte obytnou část věže. K dispozici jsou expozice Právo útrpné a Černá smrt – Historie morových ran. Ve výjimečných případech se po předchozí domluvě konají VIP prohlídky. Provozovatelé pořádají během roku různé slavnosti. V zámeckém parku, který je upraven v anglickém stylu, stojí Dianin chrámek ze začátku 19. století. K vidění je také šest votivních sloupů s postavami světců.

Kde se občerstvit

V Brtnici na Náměstí Svobody je například Radniční restaurace, několik bufetů nebo Cukrárna Na Růžku.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti Za pivovarem v Brtnici. Z parkoviště půjdete kolem Zámeckého rybníka Pivovarskou ulicí a ulicí Horní Město k zámku necelý 1 km.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z Brtnice na zříceninu hradu Rokštejn
Pokud máte chuť na pěkně svižnou procházku, vydejte se údolím řeky Brtnice na zříceninu hradu Rokštejn. Půjdete po modře značené turistické trase 7790 m. Cesta pro pěší vede ke zřícenině pěkným údolím kolem rybníka Šamonín, kde najdete turistický přístřešek. Půjdete také kolem Vidourkova mlýna v osadě Doubkov. Řeka na Brtnické stezce meandruje, na některých místech do vody vstupují skalní útvary. Na trase je za mlýnem zničená turistická lávka. Měli byste před cestou vědět, že říčku je potřeba za normálního průtoku přebrodit.  Zříceninu Rokštejna si v cíli můžete prohlédnout. Zachovala se hlavní obytná hranolová věž, torza dvou paláců a hradebních zdí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Široká 376
Brtnice 58832
737 910 568
www.zamekbrtnice.webnode.cz/

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Zámky
  • Výlety
  • pro dva
  • Architektonické památky
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.