Hrad Břecštejn

Vlčice, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
2/10

Malý hrádek postavený Mikulášem Zilvárem z Pilníkova na skále v romantickém prostředí nedaleko Pekelského vrchu pochází z 1. poloviny 15. století. Dnes již zřícenina hradu Břecštejna, jinak též zvaného Silberštejn či Bruštejn, se nachází u obce Vlčice a místní části Hrádeček a asi 5 km od Trutnova.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. dubna 2020

Na malé skále stál malý hrad

Skála, na které měl být postaven hrad, byla poměrně malá a tak tehdejším stavitelům nedávala mnoho prostoru pro výstavbu většího objektu. Vznikl tedy malý hrad s hradbou, která ukrývala větší a menší budovu. Okolo byl dvojitý val a příkop. Hrad byl v druhé polovině 16. století opuštěn a postupně chátral, obyvatelé z okolních vesnic  využívali jeho kámen ke stavbám svých domků. Roku 1790 koupil zříceninu s celým vlčickým panstvím Jan František Theer. Nechal ji částečně upravit a postavit zde altán. Ten však vydržel pouze do první poloviny 20. století.

Havlova chalupa je poblíž zříceniny 

Pozůstatky hradu jsou dnes návštěvníkům volně přístupné, po dřevěných schodech se dostanete až na samý vršek skály. Odtud si můžete prohlédnout celou zříceninu včetně sklepení. Poblíž hradu stojí známá chalupa, útočiště našeho bývalého prezidenta Václava Havla.  Proto je také pod hradem umístěna informační tabule, na které naleznete nejen texty a fotografie, týkající se této zříceniny, ale i dějinných událostí spojených s prezidentem Havlem.

Tip na výlet – kudy na hrad?

Na hrad Břecštejn se můžete vypravit buď po značené naučné stezce okolo Pekelského vrchu, která je dlouhá zhruba 10 km. Začíná u sportovního areálu v Mladých Bukách a vede územím přírodního parku Hrádeček, jehož část je zařazena do Evropské lokality v rámci území Natura 2000. Na trase je 10 informačních tabulí, které vás seznámí s touto částí východních Krkonoš. Pokud chcete pouze navštívit hrad a podívat se, kde žil Václav Havel, pak si vyjeďte autem, autobusem nebo na kole do obce Vlčice a dále k lokalitě Hrádeček, kde v zatáčce u silnice stojí Havlova chalupa. Odtud pak půjdete zhruba 200 m po značené polní cestě až k hradu. Z Vlčic můžete jít na hrad Břecštejn také pěšky asi 1,5 km po silnici a pak 1 km po modré turistické značce. Výlet v romantické přírodě na úpatí našich nejvyšších hor s trochou poznání dávné minulosti i s nahlédnutím do událostí konce minulého století stojí určitě za to.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Vyzkoušeli jsme
  • Skalní hrady
  • pro seniory
  • Zříceniny
  • pro dva
  • Hrady
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
2/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.