Vojenská tvrz Stachelberg byla největším opevněním v zemi
Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
8.5/10

Nedaleko města Trutnov u obce Babí najdete mohutnou pevnost Stachelberg, která byla součástí československého pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Vznikala v letech 1937-1938, ovšem zůstala nedostavěna. Tvrz byla původně vyprojektována jako 12 srubů propojených podzemními chodbami, doplněných samostatnou dělostřeleckou pozorovatelnou.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. srpna 2020

Pevnost mohla odolávat útokům až dva měsíce

Na stavbě celé tvrze pracovalo rok 1500 dělníků, kterým se podařilo mimo jiné vydolovat chodby, ubytovací sály a prostory pro elektrárnu.  Na povrchu pak vybudovali velký betonový bunkr. Pokud by se projekt obrany realizoval, mělo zde vojensky působit téměř 1000  mužů. Tato posádka měla tolik zásob potravin a munice, že by mohla odolávat nepříteli až dva měsíce.  Po podepsání Mnichovské dohody v září 1938 bylo vše ukončeno a   pohraničí připadlo Německu. 

Muzeum československého opevnění

V lokalitě je několik bunkrů propojených chodbami o celkové délce 3,5 km. V jediném dokončeném pěchotním srubu (T-S73) je dnes umístěno Muzeum československého opevnění. V areálu tvrze si můžete společně  s průvodcem projít celou trasu a zhlédnout zajímavou vojenskou expozici. Jsou zde k vidění také  základové desky pevnostních objektů či zákopy z roku 1938. V sezoně je možné zakoupit si zde občerstvení a odpočinout si třeba v dřevěném altánu.

Z tvrze do oblak na rozhlednu Elišku

Důkladná prohlídka Stachelbergu a okolí je na celý den. Po prohlídce tvrze doporučujeme výstup na novou rozhlednu Eliška, která byla postavena v areálu dělostřelecké tvrze. Rozhledna je vysoká 24,5 metru, konstrukce z borovicového dřeva s vnitřním točitým schodištěm z kovu zapadá do lokality pohraničního opevnění, připomíná totiž vojenskou pozorovatelnu. Eliška je přístupná zdarma vždy od dubna do  listopadu. Z nejvyšší vyhlídkové plošiny se vám otevře pohled na Libavské sedlo, Vraní, Jestřebí i Orlické hory,  Zvičinu nebo polské Stolové hory, dále  podhůří Krkonoš, Bor či  Hejšovinu. 

Občerstvení

U pevnosti je stánek s rychlým občerstvením a venkovním posezením.

Zábava pro děti

U rozhledny je pro děti přichystané venkovní dětské hřiště

Jak k pevnosti Stachelberg?

Z Trutnova přijedete autem po silnici směřující přes Babí do Žacléře. Zastavíte na parkovišti, které je určeno pro návštěvníky pevnosti. Odtud je to pěšky asi 250 metrů.  Možné je přijet i autobusem, linkou Trutnov – Žacléř  (z Trutnova je to 10 km, ze Žacléře 5 km), vystoupíte na zastávce Babí-pevnost. Ze zastávky po značené cestě ujdete asi 300 metrů.

Výlet vlakem na Stachelberg

Na návštěvu tvrze se můžete dokonce vydat i vlakem. Vystoupíte v železniční stanici Křenov a půjdete 3,5 km pěšky až k areálu tvrze s rohlednou. Cesta je do mírného kopce a počítejte s převýšením 190 metrů. Trasa na mapě 

Poloha na mapě

Tip na cyklistický výlet

Pro cyklisty doporučujeme výlet ke Stachelbergu z centra Trutnova, odkud se vydáte po Cestě bratří Čapků přes Zámecký vrch (červená turistická trasa). Pojedete přes Střední Předměstí do Nových Dvorů,  dále stoupáním lesem k rozcestí Bučina a po hřebeni až na Zámecký vrch. Pojedete kolem vrcholu Baba a poté prudkým sjezdem k pevnosti Stachelberg. Cestou se můžete zastavit v rekreačním středisku Vebrovka - bývalé Čapkově boudě nebo se rozhlédnout po krásném okolí ze Zámeckého vrchu, v jehož blízkosti je i pozůstatek hradu Rechenburk. Můžete zvolit také cyklotrasu po naučné stezce  „Opevněné Trutnovsko“, a to  z Libče u Trutnova od pěchotního srubu T-S 63. Dobře značenou cestou potkáte  8  pěchotních srubů, u kterých  jsou panely s informacemi o  československém opevnění.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Pampelišková 505
Trutnov
+420 731 629 531
pohl@stachelberg.cz
http://stachelberg.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Vyhlídky
 • Vojenství
 • Cestování se psem
 • Pro rodiny s dětmi
 • Amazing places
 • Pro dva
 • Pevnosti
 • Rozhledny
 • Pro seniory
 • Tvrze
 • Hory a pohoří
Jak se vám líbí článek
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Vyberte si ubytování

Penzion John

Krkonoše a Podkrkonoší Pec pod Sněžkou

10/10
Cena od 230 Kč do 390 Kč

Penzion Alba

Krkonoše a Podkrkonoší Špindlerův Mlýn

9/10
Cena od 550 Kč do 1100 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více