Rozhledna Eliška na Stachelbergu

Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Nedaleko Trutnova nad Babím byla poblíž dělostřelecké tvrze Stachelberg  postavena v rámci projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“ nová rozhledna. Nachází se v nadmořské výšce 632 m a byla pojmenována po královně Elišce. Ta měla  svá věnná města, mezi které patřil i Trutnov.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. dubna 2020

Rozhledna připomíná vojenskou pozorovatelnu

Rozhledna je vysoká 24,5 metru a vyhlídkové plošiny jsou ve výšce 9,4  a 20,8 metrů. Konstrukce z borovicového dřeva doplněná vnitřním točitým schodištěm z kovu zapadá do lokality pohraničního opevnění, připomíná totiž vojenskou pozorovatelnu. Při výstupu vzhůru napočítáte celkem 104 ocelových  schodů. Eliška je přístupná zdarma vždy od 1. dubna do 30. listopadu, žádná obsluha zde není. Musíte být při výstupu opatrní a zbytečně neriskujte. 

Výhled na linii opevnění i Krkonoše 

Pokud se vyšplháte až na nejvyšší vyhlídkovou plošinu, naskytne se vám pohled na linii pohraničního opevnění, které mělo ochránit Trutnovsko před útokem cizí armády. Pěkně z výšky si můžete prohlédnout i celý Stachelberg - největší pevnost československého pohraničního opevnění, které zde bylo vybudováno v letech 1937-1938. Pokud bude jasné počasí, máte možnost zažít nádherné výhledy. Spatříte třeba Libavské sedlo, Vraní, Jestřebí i Orlické hory,  Zvičinu nebo polské Stolové hory, dále podhůří Krkonoš, Bor či Hejšovinu. 

Občerstvení

U pevnosti je stánek s rychlým občerstvením a venkovním posezením.

Pro děti je přichystané menší venkovní dětské hřiště.

Tipy na ubytování

Parkování

Z Trutnova přijedete autem po silnici směřující přes Babí do Žacléře. Zastavíte na ' parkovišti, které je určeno pro návštěvníky pevnosti Stachelberg. Odtud půjdete pěšky asi 200 metrů k rozhledně.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pokud vám po výstupu na rozhlednu Eliška a po prohlídce pevnosti Stachelberg  zbude ještě dost sil a chuť k menšímu výletu, doporučíme vám návštěvu v nedalekém sportovně-rekreačního  wellness areálu Bret v Prkenném  Dole. Cesta tam i zpět je dlouhá zhruba 5 km, což vám zabere asi 1,5 hodiny.  Zhruba uprostřed cesty od Elišky k parkovišti se dáte doprava – směrník Prkenný Důl. Asi po dvou kilometrech jste na místě. Zpět se vydáte stejnou cestou po zelené turistické značce až k rozcestníku Babí - pevnost.  Pokud půjdete na výlet s dětmi, přijdou si zde skutečně na své. Mohou se vydovádět na hřišti s velkým pískovištěm, dřevěným hradem a dalšími herními prvky. Dospělí se zatím mohou v klidu občerstvit, doporučujeme také výbornou kuchyni se specialitami na grilu. Sportovní vyžití v Bretu najdou i ti, co již odrostli bábovičkám. K dispozici je zde například fotbalové hřiště a tenisové kurty s umělou trávou,  hřiště pro plážový volejbal a antukové nohejbalové hřiště. Doporučujeme jako pěkný rodinný výlet.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Trutnov
+420 731 629 531
pohl@stachelberg.cz
stachelberg.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Rozhledny
  • Dětská hřiště
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Vyhlídky
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.