Vodní zámek Sedlo

Srní, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Na Selském vrchu u Srní na Šumavě se nachází v osadě Sedlo technická památka Vodní zámek. Slouží k regulaci vodního toku, který napájí vodní elektrárnu Vydra.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. listopadu 2020

Voda se ze zámku dopravuje k elektrárně Vydra

Vodní zámek má důležitou funkci. Do jeho železobetonové věže se dostává voda z kanálu u Mechova, konkrétně z akumulační nádrže. Ve vodním zámku uvidíte vyrovnávací komoru, z které se voda dopravuje pomocí skoro kilometr dlouhého vysokotlakého potrubí k vodní elektrárně Vydra v Srní na soutoku řek Vydra a Křemelná. Elektrárna se nachází o 235 výškových metrů níže.

Cesta vede přes akumulační nádrž

Do místa, odkud voda do Vodního zámku putuje, se můžete jít podívat. Od zámku půjdete po zelené naučné stezce Vychnicko-tetovský kanál. Po zhruba jednom kilometru chůze objevíte v krajině akumulační nádrž. Má rozlohu 155 x 115 m. Celkový objem vody činí 67 000 m³. Voda sem teče podzemním potrubím z plavebního kanálu. Celková délka podzemního přivaděče je 3,2 km.

Elektrárnu si můžete projít v exkurzi

Malou vodní elektrárnu vám představí v Čeňkově Pile zaměstnanci ČEZ. Pořádají zde exkurze. Expozice elektrárny obsahuje krajinný model území od Modravy po soutok Vydry a Křemelné, historické přístroje i modely vodních elektráren. V simulaci můžete pozorovat technologický proces. Také se zde pouštějí tématické filmy. Ve vodní elektrárně pracují dvě Francisovy turbíny. Dozvíte, že elektrárna pracuje ve špičkách a ročně dodá do sítě kolem 25 tisíc MWH energie.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

U parkoviště v Srní je k dispozici bufet čerpací stanice pohonných hmot. Můžete také zavítat do restaurace Hotelu Srní nebo občerstvení Pod Smrkem.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat v Srní u čerpací stanice. Ze Srní půjdete k Vodnímu zámku Sedlo po naučné stezce  Vychnicko-tetovský kanál.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Víte, kde se natáčely příběhy s Tomášem Holým?
Pokud se vydáte po naučné stezce Vychnicko-tetovský kanál od Vodního zámku, můžete s dětmi zavítat na Klostermannovu vyhlídku. Najdete ji po ujití zhruba půl kilometru na konci odbočky zelené turistické trasy. Otevře se vám nádherný výhled do údolí Otavy, Vydry, uvidíte Dračí skály. Nebo se stezkou můžete vydat z Vodního zámku opačným směrem do Srní. Půjdete 1,4 km ke Klostermannově chalupě, kde se natáčela proslulá trilogie Za trnkovým keřem, Pod jezevčí skálou a Na pytlácké stezce.

Štítky

  • Poznávací
  • pro dva
  • se psem
  • Technické památky
  • Příroda
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.