Čeňkova pila

Rejštejn, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Čeňkovu pilu nalezente na soutoku řek Vydry a Křemelné, ze kterých se zde rodí řeka Otava. Nevíte-li pořád kde, tak na Šumavě. Místo které údajně inspirovalo Bedřicha Smetanu k sepsání úvodního motivu symfonické básně Vltava, je výchozím bodem šumavské naučné stezky Povydří, která prochází nádherným kaňonem směřujícím k Antýglu.

Autor článku: Radomír Němeček, 12. prosince 2019

Přeměna pily ve vodní elektrárnu

V osadě, která své jméno dostala podle podnikatele Čeňka Bubeníčka, který zde vybudoval pilu na zpracování dřevě ze šumavských lesů, je k vidění významná dodnes funkční technická památka, malá vodní elektrárna Čeňkova Pila, která vznikla právě z původní pily. Pochází z roku 1912 a rozhodnutí přebudovat ji na vodní elektrárnu vzniklo po jejím rozsáhlém požáru. Voda dříve pohánějící stroje pily začala pohánět Francisovu turbínu, která se ukrývá vedle strojovny ve zděné kašně s věžičkou. 

Za zajímavostmi do hydroelektrárny Vydra

Více informací se dozvíte při návštěvě nedaleké hydroelektrárny Vydra, v jejímž objektu je instalována zajímavá expozice „Šumavská energie“. K vidění jsou modely vodních elektráren, nejrůznější historické přístroje, model krajiny území od Modravy po soutok řek Vydry s Křemelnou a značná část expozice je věnována Vchynicko-Tetovskému plavebnímu kanálu. Dozvíte se zde i řadu informací ze současnosti, které se týkají energetické Skupiny ČEZ a vodních elektráren jejích členských společností. 

Kudy k Čeňkově pile?

Od parkoviště u kiosku po červené trase, přibližně 400 metrů. 

Tipy na ubytování

A kde se můžete občerstvit

Občerstvit se můžete v kiosku u parkoviště, v osadě v restauraci Bystřina nebo v cukrárně Libor Benedikt, která se nachází za parkovištěm. V místě původní Čeňkovy pily hned vedle historických dřevěných koryt, tak zvaných vantroků, dnes stojí pěkný zrekonstruovaný rodinný penzion s pestrou nabídkou rekreačních služeb.

Parkování

Zaparkovat můžete zdarma u kiosku

Poloha na mapě

Tip na výlet v okolí

Kousek od Čenkovy pily je další zajímavá historická památka "Turnerova chata". Od parkoviště se vydáte na opačnou stranu po červené trase Naučná stezka Povydří k Turnerově chatě podél řeky Vydry. Velmi hezká a nenáročná procházka. Délka trasy k Turnerově chatě je 4km, tedy tam a zpět 8 km.

Základní údaje

Vstupné

0 Kč dospělá osoba
0 Kč děti

Kontaktní údaje

Svojše
Rejštejn

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.