Svět kostiček a panenek

Zruč nad Sázavou, Posázaví, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zámek ve Zruči nad Sázavou vám nabídne spoustu krásných expozic, z nichž mnohé jsou  zaměřené na pobavení dětí. Mezi nejoblíbenější patří Svět kostiček a panenek.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. února 2021

Zapomenutá země dětství her a radosti

V podkroví zručského zámku si budete připadat jako v pohádce. Najdete tam totiž skutečný ráj hraček. Svět kostiček a panenek je jedním ze zámeckých prohlídkových okruhů. Uvidíte nepřeberné množství panenek. Jsou vyrobené z různých materiálů. Uvidíte staré porcelánové panenky, látkové nebo dokonce celuloidové. Holčičky si mohou pohrát s panenkami, které obdivovaly jejich babičky. Jsou tu však i panenky úplně nové, současné. Pocházejí nejen z Čech, ale třeba i z Ameriky, Japonska a dalších zemí.

foto: zamek-zruc.cz

Pohrajete si s barevnými kostičkami

Můžete obdivovat také hrady, zámky, zvířátka a panáčky, sestavené z pestrobarevných kostiček. V dětském koutku si kluci sami mohou postavit autíčko nebo hrad. Pro holčičky jsou tu kromě panenek i pokojíčky, kuchyňky, medvídci, kočárky a dětské knížky. Pro všechny kutily tu mají k dispozici stavebnici Seva, z které jde sestavovat i písmenka, k dispozici je například i kostičková šachovnice s figurkami. Ve Světě kostiček a panenek se rozhodně nudit nebudete.

foto: zamek-zruc.cz

Oblíbené je unikátní hřiště

U zámku najdete skvělé dětské hřiště. Vaše ratolesti se tu mohou bavit na více než čtyřiceti atrakcích. Jsou tu prolézačky, skluzavky, kolotoč, houpačky, překážková dráha. Velkou popularitu má kuličková dráhy s tunely, mosty a skokánky. Kuličky si zakoupíte v nedalekém infocentru u zámku a můžete si s nimi na dráze společně zasoutěžit. Součástí je také dopravní hřiště s různými typy autíček, tříkolkami a koloběžkami. Svezou se na nich děti od 3 do 15 let. Ale jsou zde i dvousedadlová autíčka, do kterých můžete nastoupit s dítětem i vy. Povinnou výbavou jsou však cyklistické helmy. Pokud je s sebou nemáte, můžete si je zapůjčit.

foto: zamek-zruc.cz

Tipy na ubytování

Stezka rytíře Miloty

V zámeckém příkopu se vine středověká stezka, která vás přivede do doby, ve které se vychovávali rytíři. Můžete se zde ucházet o glejt rytíře Miloty Kolowrata. Vyzkoušíte si hod sekyrkou, lukostřelbu, šplh na totem, budete zdolávat vodorovnou kládu, čeká vás rybolov a kuželník. Pokud se vám povede zdolat všechny disciplíny, získáte v infocentru glejt pro vstup do družiny rytíře.

Kde se občerstvit

U zámku můžete zavítat do kavárny ZRUČné dobroty. Mají tu kromě sladkostí i saláty, polévky a nabízejí sýrové dobroty, vlastnoručně pečený chleba, koláče a další pečivo.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti Ke Kostelu. Od parkoviště se do zámeckého areálu dostanete kamennou branou s cimbuřím a čtyřmi vězičkami, kterou od auta uvidíte.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Prohlédněte si Vodácké muzeum 
Pár kroků od zámku se vydejte do areálu Zručského dvora. Najdete tu Vodácké muzeum, které připomíná, že město nad Sázavou patří mezi vyhledávané vodácké lokality. Čeká vás interaktivní prohlídka historických i moderních lodí a kajaků. Prohlédnete si model řeky s bezpečným a nebezpečným jezem. Nahlédnete do laminovací dílny, kde seznamuje s prací mluvící figurina. Uvidíte historické vodácké tábořiště. A můžete si zkusit manuální pumpou nebo elektronicky nafouknout raft.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.