Barokní areál Skalka

Mníšek pod Brdy, Brdy, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V Mníšku pod Brdy ve středních Čechách můžete navštívit oblíbený Barokní areál Skalka. Tvoří ho kostelík sv. Máří Magdaleny, klášter a poustevna. Upoutá vás parádní křížová cesta s kapličkami.

Autor článku: David Hlisník, 12. prosince 2023

V kostele visely krápníky

Severně od Mníšku pod Brdy je oblíbeným turistickým místem návrší Skalka. Už na konci 17. století na ostrohu vyrostl komplex budov. Poutní kostelík sv. Máří Magdaleny vybudoval stavitel Kryštof Dienzenhofer. Později přibyl klášter a poustevna pro mnichy františkány. Uvnitř kostela se nacházel interiér imitující jeskyni. Podlahu pokrývaly oblázky a ze stěn visely krápníky. Z tohoto pojetí se však skoro nic nezachovalo. Nejvzácnější relikvii – fresku sv. Máří Magdaleny od Petra Brandla přesunuli do kostela sv. Václava v Mníšku.

Barokní areál Skalka, křížová cesta (foto obec Mníšek pod Brdy)

Areálu ublížilo poddolování

Areál s kostelíkem začal chřadnout v nechvalně známých padesátých letech minulého století. Díky poddolování kvůli těžbě železné rudy se začaly objevovat propadliny v terénu a trhliny na stavbách. Po 2. sv. válce byl barokní areál rekonstruován.

Křížovou cestou projdete kdykoliv

Dnes areál Skalka slouží pro pořádání různých akcí. Klášter je využíván jako koncertní sál. Stejně jako kostelík je přístupný jen od dubna do října. Obnovenou křížovou cestu se 14 kapičkami si projít můžete kdykoliv. Je odtud pěkný výhled na městečko a okolí.

Kde zaparkovat

K dispozici je Parkoviště Zámek.

Kde se občerstvit

V sezoně využijte v areálu Občerstvení Skalka.

Přístupnost

  • Do areálu se dostanete Naučnou stezkou Mníšek pod Brdy. Trasa na mapě.
  • Místem prochází cyklotrasa č.8131 Mníšecko-M.
  • Do Mníšku pod Brdy jezdí autobus. Ze zastávky Mníšek pod Brdy - Sídliště to je pěšky 1,9 km. Trasa na mapě.
  • Z vlakové stanice Mníšek pod Brdy to je pěšky 4,5 km. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Kam na výlet

S dětmi se od areálu vydejte na zábavně naučnou stezku Prima Zoom Skalka a ve městě si prohlédněte zámek s parkem se spoustou stromů.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.