Zřícenina hradu Dražice

Benátky nad Jizerou, Mladoboleslavsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
3/10
Autor fotky: Lukáš Kalista CC BY-SA 4.0

Na okraji vsi Dražice, která je součástí Benátek nad Jizerou se nalézá zřícenina stejnojmenného hradu, pocházejícího z doby před rokem 1264. Hrad měl řadu vlastníků a snad nejznámějším byl poslední pražský biskup Jan IV. z Dražic.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Uvidíte zajímavé zbytky hradu

Hrad, který byl několikrát dobyt, poničen a vypálen a znovu vybudován se po všech úpravách stal v Čechách mimořádně výstavným gotickým objektem. Dnes jej připomínají rozvaliny v podobě zbytků obvodových zdí paláce a torzo věže s hradní kaplí, které jsou viditelné na kopci nad obcí. Jako mnohá podobná místa i tuto zříceninu obklopuje zvláštní romantická atmosféra. Samotná místní část obce je obklopena krásnou krajinou středního Polabí a Pojizeří a prohlédnout si zde můžete například kostel sv. Martina. 

foto: Lukáš Kalista CC BY-SA 4.0

Na zříceninu vlakem

Vydáte-li se do Dražic vlakem, vystoupíte ve Stanici Zdětín u Chotějova a od železničního přejezdu se vydáte vpravo po silnici, která vás dovede na hlavní silnici ve Zdětíně. Tady odbočíte vpravo a u čtvercové bytovky se dáte vlevo na silnici vedoucí do Dražic. Poté, co minete kostel sv. Martina, jste po chvíli u torza dražického hradu.

Kde se občerstvit

V Benátkách nad Jizerou je řada možností občerstvení a můžete navštívit třeba restauraci Šťastný hroch, oceněnou Zdeňkem Pohlreichem v pořadu Ano, šéfe. Terasa podniku vám nabídne překrásný výhled po okolí.

Tipy na ubytování

Parkování

Zaparkovat můžete kousek od hradu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Jen nedaleko od zříceniny dražického hradu se nachází zámek Benátky nad Jizerou. V jeho prostorách si můžete mimo jiné prohlédnout Muzeum Mladoboleslavska s řadou stálých expozic, které vás seznámí s významnými osobnostmi regionu, jeho přírodními zajímavostmi, provedou vás pravěkou a středověkou astronomií a připomenou vám návštěvu benátského zámku dánským astronomem Tycho Brahem. Ukážou vám jím vyměřený poledník a celou řadu dalších skutečných zajímavostí. Prohlédnout si můžete také zdejší oblíbené Muzeum hraček. V prostorách zámku i na jeho nádvoří se konávají různé akce a koncerty. V Benátkách nad Jizerou, v místní části Kbel, obklopena pěknou přírodou rozprostírá se známá motokrosová trať, kde se pořádají tradiční motocyklové závody.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
3/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.