Vrátenská hora

Nosálov, Kokořínsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

V kokořínské krajině provoněné vůní vřesu a borovic najdete množství pískovcových útvarů a malebných přírodních zákoutí. Spoustou z nich budete procházet při trasách výletů po Máchově kraji. Dopřejte si malou zastávku na Vrátenské hoře, která vám zdejší krajinu i daleké okolí nabídne jako na dlani z vyhlídkové plošiny zdejší rozhledny.

Autor článku: Radomír Němeček, 18. března 2020

Krásný výhled vynahrazuje nepříliš lákavý vzhled rozhledny

Vrátenská hora je nejvyšším vrcholem Kokořínska. Nelze říci, že by rozhledna na ní stojící patřila zrovna ke krasavicím, ale nenechejte se jejím vzhledem odradit. Svůj účel plní dokonale. Vyhlídková plošina, ke které vede 125 schodů, se nalézá ve výšce 24 metrů a nabídne vám velice pěkný kruhový výhled. Kromě nejbližšího okolí je odtud nepřehlédnutelný Velký a Malý Bezděz, zřícenina hradu Ralsko, svým typickým tvarem se vám připomene i hora Říp. Při dobré viditelnosti můžete vidět České středohoří s Milešovkou a také Luční horu.

Kudy k rozhledně?

K rozhledně vede příjemná pěší cesta po modré turistické značce z nedalekého Nosálova, která převážně prochází lesem. V Nosálově staví autobus na lince Mšeno – Katušce. Pokud míříte k rozhledně autem a chcete si cestu zkrátit, můžete dojet do obce Libovice. Vede sem odbočka ze silnice Mšeno – Doksy, nad Mšenem odbočující vlevo. Z Libovic vás ukazatelé vás přivedou do bývalého lomu, kde se nalézá parkoviště. Odtud se dáte směrem k rozcestí pod Vrátenskou horou a modrá značka vás po zhruba půl kilometru přivede přímo na místo. Na tento  výlet je dobré vzít si sebou nápoje a občerstvení.

Poloha na mapě

Tipy na ubytování

Tip na výlet

Pokud od rozhledny sejdete k rozcestí Pod Vrátenskou horou, můžete po modré značce pokračovat přes rozcestí Na Fučíkovském k rozcestí Pod Lipovým vrchem, kde se modrá sbíhá s červenou, dovede vás k dalšímu z rozcestí Houska, kde se červená odklání, zatímco vy dojdete po modré k hradu Houska. Prohlédnout si můžete jeho pěkné interiéry a milovníci tajemna určitě ocení řadu pověstí, které Housku provází. Údajně se tu totiž nachází místo, které je branou do pekel.

Štítky

  • pro rodiny s dětmi
  • Vyhlídky
  • pro dva
  • Hory a pohoří
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.