Zřícenina hradu Kouty
Smilkov, Česká Sibiř, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: Packa CC BY-SA 3.0

Navštivte malebnou zříceninu hradu Kouty, kterou naleznete v oblasti tak zvané České Sibiře. Bývalá zřícenina vodní tvrze je často označovaná také jako hrad. Její historie sahá až do 14. století.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Malebné místo láká zejména romantiky a fotografy

Zřícenina v podobě dvou zdí se rozkládá mezi dvěma rybníky. Původně bylo toto místo ostrůvkem uprostřed rybníka. Dnes tu můžete vidět pozůstatky někdejšího sídla v podobě velké zdi vstupní věže a zdi obytné budovy. O tom, jak kdysi skutečně vypadala, se dá dnes spíše jen spekulovat. Pravděpodobně ji tvořila vstupní věž s obytnou budovou či budovami a hradbou. Leccos napovídá, že hospodářská část ležela mimo tvrz. Jedná se pěkné romantické místo, které je příjemnou zastávkou při poznávání zdejšího kraje. 

foto: Packa

Informační panel zodpoví otázky zvídavých návštěvníků

Informační panel, který je zde umístěný, vám prozradí leccos o historii kouteckého hradu. Zřícenina je celoročně volně přístupná a je oblíbeným cílem hledáčku fotoaparátů z řad profesionálů i amatérů. 

foto: Packa

Jak na zříceninu hradu

Zříceninu najdete u obce Votice, přímo na okraji vesnice Kouty u Smilkova. Přivede vás sem obchvatem silnice E55, nebo silnice II. třídy z Milevska přes Prčice (místo známého pochodu Praha – Prčice), případně můžete přijet po trase Ledeč nad Sázavou – Čechtice – Louňovice pod Blaníkem – Votice.  

Parkování

Zaparkovat můžete nedaleko hradu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V městečku Votice čeká na návštěvníky Podblanické zemědělské muzeum, ve které je umístěna expozice čítající více než 5 tisíc exemplářů. K vidění je například kompletní vybavení a zařízení olbramovické hospody z 2. pol. 19. století, pračka z roku 1940, první Papinův hrnec, množství předmětů denní potřeby a také třeba balonový koš votického rodáka a prvního českého vzduchoplavce Františka Hůlky. Před muzeem je soustředěna řada zejména zemědělských strojů. Městečko vám nabídne také pěkný pohled na Mariánské sousoší či kostel sv. Václava.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zřícenina hradu Kouty
Smilkov

Štítky

 • Poznávací
 • Rybníky
 • Zříceniny
 • Výlety
 • Cestování se psem
 • Pro rodiny s dětmi
 • Pro rodiče s dětským kočárkem
 • Zahrady a parky
 • Romantické cestování
 • Pro dva
 • Příroda
 • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Vyberte si ubytování

Penzion Dita

Královéhradecko Teplice nad Metují

10/10
Cena od 420 Kč do 450 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více