Zřícenina hradu Kouty

Smilkov, Česká Sibiř, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Packa CC BY-SA 3.0

Navštivte malebnou zříceninu hradu Kouty, kterou naleznete v oblasti tak zvané České Sibiře. Bývalá zřícenina vodní tvrze je často označovaná také jako hrad. Její historie sahá až do 14. století.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Malebné místo láká zejména romantiky a fotografy

Zřícenina v podobě dvou zdí se rozkládá mezi dvěma rybníky. Původně bylo toto místo ostrůvkem uprostřed rybníka. Dnes tu můžete vidět pozůstatky někdejšího sídla v podobě velké zdi vstupní věže a zdi obytné budovy. O tom, jak kdysi skutečně vypadala, se dá dnes spíše jen spekulovat. Pravděpodobně ji tvořila vstupní věž s obytnou budovou či budovami a hradbou. Leccos napovídá, že hospodářská část ležela mimo tvrz. Jedná se pěkné romantické místo, které je příjemnou zastávkou při poznávání zdejšího kraje. 

foto: Packa

Informační panel zodpoví otázky zvídavých návštěvníků

Informační panel, který je zde umístěný, vám prozradí leccos o historii kouteckého hradu. Zřícenina je celoročně volně přístupná a je oblíbeným cílem hledáčku fotoaparátů z řad profesionálů i amatérů. 

foto: Packa

Jak na zříceninu hradu

Zříceninu najdete u obce Votice, přímo na okraji vesnice Kouty u Smilkova. Přivede vás sem obchvatem silnice E55, nebo silnice II. třídy z Milevska přes Prčice (místo známého pochodu Praha – Prčice), případně můžete přijet po trase Ledeč nad Sázavou – Čechtice – Louňovice pod Blaníkem – Votice.  

Tipy na ubytování

Parkování

Zaparkovat můžete nedaleko hradu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V městečku Votice čeká na návštěvníky Podblanické zemědělské muzeum, ve které je umístěna expozice čítající více než 5 tisíc exemplářů. K vidění je například kompletní vybavení a zařízení olbramovické hospody z 2. pol. 19. století, pračka z roku 1940, první Papinův hrnec, množství předmětů denní potřeby a také třeba balonový koš votického rodáka a prvního českého vzduchoplavce Františka Hůlky. Před muzeem je soustředěna řada zejména zemědělských strojů. Městečko vám nabídne také pěkný pohled na Mariánské sousoší či kostel sv. Václava.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zřícenina hradu Kouty
Smilkov

Štítky

 • Poznávací
 • Rybníky
 • Zříceniny
 • Výlety
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Zahrady a parky
 • romantické cestování
 • pro dva
 • Příroda
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.