Švestková dráha

Lovosice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Švestková dráha je lokální železnice, která spojuje Lovosice s městem Most. Cesta vedoucí krásnou krajinou Českého středohoří s mnoha zajímavými výletními cíli patří k vyhledávaným zážitkům.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

A tak šel čas...

První vlak na koleje vyrazil v roce 1898 a provoz na dráze trval až do roku 2007. Tehdy byl z rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje ukončen, ale díky snaze mnoha lidí, kteří se s touto situací odmítli smířit, začas na kolejích Švestkové dráhy opět zaduněla kola jejích typických vagonů. Své jméno dráha získala po švestkových alejích, kterých v době její největší slávy bývalo v kraji velké množství. Ačkoliv stromy v průběhu let z velké části zmizely, název malebné lokálce zůstal.

Na co se můžete těšit

V průběhu jízdy můžete sledovat nádhernou okolní krajinu. Každá ze zastávek je výchozím místem pro poznání některého ze zajímavých míst, přírodních zákoutí i historických památek. Například od železniční stanice Třebenice  se můžete vydat na zdejší náměstí a zde nakročit na zelenou TZ, která vás zavede ke hradu Košťálov.  Ze zastávky Sedlec u Obrnic zase dojdete do Korozluk, kde se nachází zámeček s parkem a kapličkou sv. Josefa, který ve svém interiéru ukrývá expozici sakrálních památek ze zaniklých kostelů. Zastávka Hnojnice je výchozím bodem pro poznání Kamenných sluncí, které jsou přírodním útvarem vypovídajícím o vulkanické činnosti v Českém středohoří. V okolí Švestkové dráhy je i královna zdejšího pohoří – Milešovka, vystoupat můžete na vrchy Milá, Raná či na Lovoš s Kybičkou. Zajímavých míst je celá řada a jedna cesta sotva postačí….

Jízdní řád

Vlaky mají pravidelný sezónní víkendový provoz v době letních prázdnin. Zobrazit jízdní řád

Kde hledat Švestkovou dráhu?

Nastoupit můžete v Bělušicích, Čížkovicích, Dlažkovicích, Hnojnici, Libčevsi, Litoměřicích, Lovosicích, Mostě, Obrnicích, Podsedicích, Sedleci u Obrnic, Semeči, Sinutci, Skršíně, Sulejovicích, Třebenicích, Třebívlicích a Žalhosticích. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Třebenicích můžete navštívit Muzeum českého granátu a poté se vydat po stopách baronky Ulriky von  Levetzow, která byla velkou láskou básníka Goetheo. Zatímco v třebenickém muzeu spatříte kopii nádherných granátových šperků, které získala po své matce, v nedalekém zámku Třebívlice si můžete prohlédnout pavilon s muzeem, jejíž expozice je baronce věnována a představí vám ji i její nejbližší rodinu. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.