Tvrz Jiljov
Holany, Máchův kraj, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Pozůstatky tvrze či snad skalního hradu Jiljov se nachází na pískovcovém bloku u Holan v českolipském okrese. Patříte-li mezi ty, kdož mají rádi nedefinovatelnou atmosféru zašlých objektů, jste na správné adrese.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2020

Tajemný Jiljov

Na místě se dochovaly dva pískovcové bloky. Na nižší z nich vedou do skály vytesané schody a výstup na vyšší pak pokračuje jeho západním blokem. Nahoře se nachází čtyřhranná plošina, skalní výklenek na jižní straně ukrývá otvor, který sloužil k ukotvení trámu. Vyšší blok umožňuje výhled na nedalekou obec Holany. O objektu se toho mnoho konkrétního neví. První doložená písemná zmínka o něm pochází z roku 1388 a o 66 let později je naposledy uváděn jako obydlený. Různé teorie se kloní k tomu, že areál skalního hradu Jiljov byl upraven do podoby, jejíž stopy vidíme dnes, až v novověku. Každopádně je to místo, které má svou duši. Prý se o tom přesvědčil i básník Karel Hynek Mácha, který sem údajně zavítal. V sousedství Jiljovské zříceniny se nachází obora Břístek se zámečkem Vřísek.


Poseďte Na Rynku

V nedalekých Holanech si můžete na Městském úřadě zakoupit turistickou známku s číslem 1241 a také se občerstvit v některé ze zdejších restaurací.  Stylové venkovské posezení nabízí např. restaurace Na Rynku.


Kudy k Jiljovu?

K Jiljovu vede asi 200 m dlouhá značená odbočka od osady Sádky, která se rozkládá nedaleko Holan, které jsou výchozím místem výletů po zdejším okolí. Do Holan vás ve směru od Mladé Boleslavi přivede silnice č. 38, po níž pojedete do Zahrádek, kde odbočíte na místní komunikaci směřující do cíle vaší cesty.  

Přístupnost

Celoročně volně přístupné

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zamiřte po zelené turistické značce z Holan ke zřícenině Chudý hrádek a odtud dále do vesničky Dřevčice, kde se nachází celek zděné patrové lidové architektury. Trasa vede mimo jiné po turistické stezce „Čertova rokle“ podél Dolského potoka a cestou vám nabídne několik můstků přes vodu, Čertovu a Rasovu studánku a řadu malebných přírodních zákoutí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Tvrz Jiljov
Holany

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Zříceniny
  • Pro dva
  • Skalní hrady
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Jana

Českolipsko - Jizerské hory Kořenov

0/10
Cena od 400 Kč do 480 Kč

Chata Hubert

Českolipsko - Jizerské hory Bedřichov

0/10
Cena od 345 Kč do 480 Kč