Rozhledna Slovanka

Lučany nad Nisou, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: liberecky-kraj.cz

Kovová rozhledna Slovanka stojí nedaleko Hrabětic v Jizerských horách. Z vyhlídkové plošiny je pěkný půlkruhový výhled zejména na malebné Jizerské hory a Ještědský hřbet se známým vysílačem, dohlédnout můžete také na Český ráj a Krkonoše a mezi špičkami vzrostlých stromů spatříte například známou Černou horu a vpravo od ní Jizeru.

Autor článku: Radomír Němeček, 19. dubna 2020

Vyhraný souboj se zubem času

Železná rozhledna s litinovým schodištěm, pocházející z roku 1887, je údajně nejstarší kovovou rozhlednou u nás. Hlodající zub času ji v průběhu let značně poškodil, na nějakou dobu přístup na ni uzavřel a rozhledně dokonce hrozila demolice, avšak po rekonstrukci v roce 1999 opět vítá návštěvníky Jizerek, kteří si chtějí dopřát výhled do kraje z ptačí perspektivy. Její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 10 m a vystoupat k ní musíte 56 schodů. Rozhledna Slovanka je seznamu chráněných technických památek. 

Slovanka (nejen) dětem

V těsném sousedství rozhledny stojí stejnojmenná chata, která nabízí rychlé občerstvení, s možností za pěkného počasí posedět venku. Rodičům s malými dětmi je k dispozici dětská jídelní židlička, je tu také dětský herní koutek a v létě si děti mohou pohrát ve venkovní hrací věži nebo třeba na pískovišti. Zakoupit na místě můžete rovněž suvenýry, mapy, turistické známky a vizitky. Připojení Wi-Fi v objektu je zdarma. Celý objekt je nekuřácký. 

Pěšky na Slovanku

Pěšky z Janova nad Nisou (3,5 km) nebo z Hrabětic (1,5 km) po zelené turistické trase.

Tipy na ubytování

Přístupnost

Celoročně volně přístupná.

Parkování

Nejbližší parkování 250 metrů od rozhledny. Další možné parkování v Hraběticích (přibližně 1,5 km)

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zamiřte z Hrabětic po červené turistické trase do Josefova Dolu. Od rozcestí Josefův Důl- Údolí Kamenice dojdete k autobusové zastávce Josefův Důl-potraviny, odkud vás trasa naučné stezky Gustava Leutelta dovede na Čertovy kameny s vyhlídkou Peklo.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.