Labský vodopád není největší, ale je mohutný

Špindlerův Mlýn, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Ve stejné lokalitě západních Krkonoš se můžeme setkat jak s nejdelším vodopádem v republice – Pančavským vodopádem (148 m), tak i s nejmohutnějším Labským vodopádem (35 m). Na něj  navazuje ještě přes 200 m dlouhý úsek kamenitých peřejí. Labský vodopád se nachází v Labské rokli nedaleko  od pramene Labe a řítí se do Labského dolu pod Labskou boudou.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Z lávky spatříte nádherné kaskády

Velký zájem o návštěvu vodopádu byl již od počátku turismu v Krkonoších, proto také zhruba v polovině 19. století nechal majitel nedaleké Labské boudy Josef Schier postavit nad horní hranou malou nádrž se stavidlem. Po zvednutí stavidla  vodopád nárazově zvýšil svůj průtok. V 30. letech minulého století byla nádrž zrušena. Dnes je nad vodopádem u přepadové hrany vyhlídková lávka pro turisty, z které jsou krásně vidět i kaskády nad hlavním vodopádem. 

Malý Labský vodopád

Zhruba 150 metrů pod patou vodopádu se koryto Labe zužuje a suť zde vytváří přirozenou blokádu, přes kterou přepadává vodopád vysoký asi 5 m. Tento menší vodopád je vidět z modré turistické cesty, která stoupá z Labského dolu na Labskou boudu. Malý Labský vodopád vzniká ze tří výše ležících vodopádů – Pančavského, Labského a Pudlavského.  Tento nevelký vodopád sice není tolik atraktivní, ovšem je zajímavý svým tvarem.   Široký skalní stupeň, protínající šikmo Labe,  se dělí na tři  úseky. Na levém přepadává voda parabolicky, pravá část  připomíná vodní skluzavku a v prostřední části vodopádu se nachází  ostrůvek.

Kudy k Labskému vodopádu?

K Labskému vodopádu vede řada kratších i delších turistických cest, vhodná je trasa  ze Špindlerova Mlýna, kam je možné dojet i autobusem. Pro auta jsou zde vyhrazená parkoviště.  

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Cesta k Labskému vodopádu je dlouhá asi 10 km a začíná ve Špindlerově Mlýně. Z centra města půjdete proti proudu Labe po modré turistické  značce až k lanovce na Medvědín. Délka čtyřsedačkové lanovky je téměř 2 km a  jezdí od 8 do 18 hodin.  Necháte se vyvézt  pod vrchol hory  Medvědín (1 235 m n.m.) a po žluté TZ půjdete  přes Sviňské louže na Šmídovu vyhlídku. Vaše cesta pokračuje po červené TZ na Vrbatovu boudu a přes Zlaté návrší kolem Mohyly Hanče a Vrbaty, kteří zde tragicky zahynuli v březnu 1913 při lyžařském závodu. Dále půjdete až  k Ambrožově vyhlídce a Pančavskému vodopádu.  Po 1 km vás trasa zavede k Labské boudě, kde se můžete zastavit na občerstvení. Až se pokocháte pohledem na Labský vodopád, namiřte si to zpátky opět  po červené TZ  na Vrbatovu boudu. Ta je sice v rekonstrukci, ale v přilehlém bufetu si můžete zakoupit  občerstvení, k dispozici jsou zde také turistické známky. Pak již vaše trasa pokračuje po žluté nebo červené TZ k lanovce na Medvědíně, odkud se můžete nechat svézt  zpět do Špindlerova Mlýna. Výlet zvládnete i s přestávkami za necelé 3 hodiny a můžete jej absolvovat i s většími dětmi, jistě ji ujdou také zdatnější senioři.   
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.