Tvrz Tichá

Dolní Dvořiště, Novohradské hory, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Hrady na Malši

Pokud máte v oblibě staré historické stavby, určitě si nenechte ujít návštěvu tvrze Tichá. Najdete ji ve stejnojmenné obci, 4 km od hraničního přechodu Dolní Dvořiště v jižních Čechách. Areál se nachází na břehu rybníka Hláska.

Autor článku: Radomír Němeček, 12. listopadu 2022

Tvrz sloužila jako sídlo purkrabí a hejtmanů

Velká věž s hrázděným obytným patrem a střechou pokrytou šindelem je jediná svého druhu v ČR. V posledních letech prošla konzervací a dalšími pracemi v režii Sdružení Hrady pod Malší. Opravená a dostavěná tvrz byla zpřístupněna veřejnosti 1. července 2022.

Těšte se na věž s vyhlídkou

Před lety byla tvrz součástí zanedbaného a rozpadlého statku. Areál se obměnou změnil k nepoznání. Uvidíte unikátně dostavěné středověké patro, věži přibyla dlátková střecha pokrytá šindelem. Věž poslouží i k výhledu na Šumavu a nejvyšší vrchol Novohradských hor Kamenec. Prohlédnete si palácové sklepy ze začátku 13. století.

V muzeu se chystají expozice

V areálu je otevřeno hradní muzeum s expozicemi zaměřenými na historii regionu a jeho obyvatel od středověku do současnosti. Samostatná část  přibližuje majitele tvrze na konci 13. století rytíře Jana z Michalovic. Tichá je součástí Zemské cesty, která vede od Dunaje až k Malši.

Tipy na ubytování

Občerstvení

V areálu tvrze je i občerstvení.

Parkování a přístupnost

Oficiální parkoviště v blízkosti tvrze zatím značené není. Do Tiché jezdí autobus. Kolem tvrze vede cyklostezka č. 1018.

Poloha na mapě

Kam na výlet

U Kaplice je rozhledna
V místě bývalého keltského opevnění na Hradišťském vrchu u Kaplice můžete vystoupat na 30 m vysokou rozhlednu. Je postavena 780 m n.m. a její půdorys má tvar pětilisté růže. Uvidíte Plechý, Kleť, Novohradské hory, někdy i Alpy.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Tichá ev. č. 41
Dolní Dvořiště 38241
720 342 950
webmaster@hradynamalsi.cz
hradynamalsi.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • Vyhlídky
 • se psem
 • Architektonické památky
 • Zříceniny
 • Prohlídky
 • romantické cestování
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro vozíčkáře
 • úžasná místa
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.