Rozhledna na Velkém Kosíři na nejvyšším kopci Hané

Slatinky, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Nejvyššímu kopci Hané Velký Kosíř (442 m n.m.) v okrese Prostějov vévodí stejnojmenná rozhledna. Byla postavena v roce 2013 a vypíná se do výšky 28 metrů v Přírodním parku Velký Kosíř nad lázněmi Slatinice a z dalších stran nad obcemi Čechy pod Kosířem , Kostelec na Hané, Slatinky a Lhota pod Kosířem.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. listopadu 2020

Rozhlédnete se nejen po Hané

Rozhledna má tvar komolého kužele. Tvoří ji dřevěná konstrukce zpevněná ocelovými prvky. Spirálovitě obtáčí kryté schodiště. Na vyhlídkovou plošinu budete muset zdolat 158 schodů. Dřevěné schodiště je kryto plechovými stěnami a střechou. Už během výstupu se vám otevřou krásné pohledy na krajinu přes kruhová okénka ve stěně schodiště. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 25 m se můžete rozhlížet široko daleko do kraje. Naskytne se vám pohled do Bouzovských vrchů, uvidíte rozsáhlou hanáckou nížinu, Drahanskou vrchovinu a Nízký Jeseník.

Kopec Velký Kosíř je přezdíván jako Hanácký Mont Blanc.

foto: rozhledna-kosir.cz

Upozornění

V případě nepřízně počasí jako je mlha nebo déšť je rozhledna nepřístupná. Pokud plánujete výlet na rozhlednu a chcete mít jistotu, že je otevřeno, kontaktujte provozovatele rozhledny na telefonním čísle 602 819 891 nebo www.kosirsko.cz

foto: rozhledna-kosir.cz

Občerstvení

U rozhledny je pokladna se suvenýry, prodává se zde občerstvení, jsou zde toalety. Můžete se schovat na dvou turisticky zastřešených místech. Na prostranství kolem rozhledny se nacházejí lavice a stoly. Je zde k dispozici ohniště, kde si můžete například opéct buřty. 

foto: rozhledna-kosir.cz

Jak na rozhlednu

  1. Nejkratší cesta k rozhledně Velký Kosíř vede z obce Čechy pod Kosířem. Půjdete po žluté Mánesově cestě od rozcestníku Hraběnka. Tato trasa je součástí Naučné stezky Velký Kosíř a je dlouhá necelé 2 km. Trasa na mapě (od parkoviště)
  2. K rozhledně se však dostanete i z jiných míst
    • z lázní Slatinice - odtud vede z druhé strany žlutá Mánesova cesta. K rozhledně odtud půjdete 5 km. Trasa na mapě
    • ze Lhoty pod Kosířem - půjdete po zelené trase jedním směrem 2,7 km. Trasa na mapě. Ve Lhotě pod Kosířem se můžete občerstvit ve zdejším minipivovaru Kosíř a posedět v jejich hospůdce.
    • ze Slatinek - půjdte po NS Velký Kosíř II 2,7 km pěšky. Trasa na mapě
  3. Vlakem do Čelechovic na Hané a poté po zelené trase půjdete k rozhledně 5,1 km. Trasa na mapě

Parkování

Automobil zaparkujete v Čechách pod Kosířem, kde je placené parkoviště pro návštěvníky a turisty. Platí se zde 10 Kč/hod. Nebo můžete nechat auto v této obci u Hasičského muzea. V jeho sousedství je také Muzeum Kočárů, obě muzea si můžete prohlédnout. Děti si pohrají na přilehlém dětském hřišti.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových a Červená věž
V Čechách pod Kosířem je zámek, ve kterém najdete nejen sbírku obrazů Josefa Mánesa, ale i Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových. V interaktivně vytvořené expozici se připomenete jejich společnou filmovou tvorbu. Filmy Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací, Obecná škola, Tři bratři a Tatínek. Uvidíte kostýmy, kulisy, scénáře nebo Svěrákův psací stroj, na kterém psal své scénáře. V parku u zámku můžete vystoupat ještě na Červenou věž. Novogotická kamenná rozhledna se tyčí do výše 15 metrů a můžete ji navštívit během komentované prohlídky zámeckého parku. Děti bude určitě v parku zajímat umělá jeskyně se sochou draka.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.