Mladečské jeskyně s rituálním pohřebištěm

Mladeč, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Pokud máte rádi putování mezi krápníky, nenechte si ujít návštěvu Mladečských jeskyní. Nacházejí se v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Jde o území devonských vápenců s krasovými jevy v okolí obce Mladeč pod vrchem Třesín.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. října 2020

Labyrintem puklinových chodeb a dómů

Jeskyně najdete v jižním úbočí vrchu Třesín (345 m n.m.) na severozápadním okraji obce Mladeč. Jeskynní systém vyhloubily vodní toky Hradečka a Rachava. Prohlídka je možná pouze s průvodcem. Provede vás nádherným labyrintem puklinových chodeb a dómů. Vytvořil je vápenec z geologického období devonu. Podzemí je bohatě zdobeno krápníky a sintrovými náteky. Líbí se tu několika druhům netopýrů a vrápenců. Ti si prostory jeskyně zvolili za své zimoviště. Jeskyně jsou dlouhé 1250 m. Chodby a síně mají výškové rozpětí 30 m. Veřejnosti je zpřístupněn 380 m dlouhý okruh, který projdete zhruba za 40 minut.

foto: caves.cz

Nejoblíbenější je stalagmit mumie

Ocitnete se v největším a nejstarším sídlišti kromaňonců z období mladého paleolitu ve střední Evropě. Dozvíte se, že v Mladečských jeskyních bylo celkem nalezeno přes 100 lidských ostatků, což představovalo 7 až 8 lidí. Dýchne na vás velmi rychle atmosféra dávné minulosti. Můžete si prohlédnout Dóm mrtvých. Jsou v něm zbytky ohnišť a kosti pravěkých zvířat, dokládající rituální pohřebiště. Budete procházet však také malebnými zákoutími. Uvidíte, jak se vedle starých krápníků tvoří nová výzdoba. Uchvátí vás svou nenarušenou krásou Chrám přírody a Panenská jeskyně. A budete obdivovat symbol podzemního systému, kterým je přes dva metry vysoký stalagmit Mumie.

foto: caves.cz

Upozornění

Chodníky v jeskyních jsou vybetonovány, výškové rozdíly sestupů a výstupů jsou opatřeny schodišti  Na všech otevřených místech do nižších nebo vyšších částí jeskyní je trasa zabezpečena zábradlím nebo kamennými zídkami. Trasa je bezpečná a turisticky nenáročná. Novinky a aktuální zprávy sledujte na profilu Mladečských jeskyní na facebooku.

Občerstvení

Sto metrů od vchodu do jeskyní se nachází restaurace Romeo.

Vlakem do jeskyní

Vlaková stanice Mladečské jeskyně se nachází 700 metrů od jeskyní. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Auto zaparkujete na parkovišti v obci Mladeč. Z parkoviště se k Mladečským jeskyním vydejte po červeně značené turistické trase. Půjdete po ní 700 metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Projděte si s dětmi Naučnou stezku Třesín
Naučná stezka Třesín je vhodným informačním a zážitkovým doplněním návštěvy Mladečských jeskyní. Nenáročný okruh je dlouhý 6 km. Příjemná okružní procházka, na které je devět zastavení, začíná a končí v Mladči. Seznámíte se s krasovým terénem. V lokalitě Brodka uvidíte geologické varhany. Určitě vás upoutají řimické vyvěračky, což jsou krasové prameny. Spatříte jónský sloup, který je pozůstatkem původně šestnácti sloupové romantické Rytířské síně  Lichtenštejnů. Projdete pod kamenným Čertovým mostem. Podle pověsti je dílem čerta, ale postavili ho Litenštejnové.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více