Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník

Ostružná, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Vrcholy Šerák a Keprník v Hrubém Jeseníku jsou součástí Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník. Můžete si ji projít vrcholovými partiemi. Středně obtížně naučná stezka s velkým převýšením vede z Ramsové přes Šerák, Keprník a Vřesovou studánku na Červenohorské sedlo.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. listopadu 2021

Pohledy na vrcholy hor

Pokud se vydáte na putování po vrcholových partiích Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník, uvidíte mnoho krásy. Vrcholy Šeráku (1351 m n.m.) i Keprníku (1423 m n. m.) vám dopřejí pohled na masiv Králického Sněžníku, Rychlebské hory i vrcholy Jeseníků, včetně Pradědu. Nemusíte se vydat z Ramsové pěšky. Nechte se vyvézt lanovkou přes Čerňavu na Šerák s převýšením 550 m. Tam, na začátku putování, můžete navštívit jeden z nejstarších horských objektů, kamennou Chatu Jiřího na Šeráku.

Turistických tras je celá řada

Vrcholem Šeráku vede řada turistických tras. Pokud se nebudete chtít kochat přírodou pouze v okolí chaty Šerák, vydejte se na turistickou trasu vedoucí na Keprník. Je dlouhá 2 km, je příkrá a kamenitá. Od Keprníku pak můžete dál putovat Hřebenovkou na Červenohorské sedlo.

V oblasti rezervace roste mnoho chráněných rostlin

Spatříte rozsáhlá rašeliniště i pralesové smrčiny. Rostou tu vzácné druhy lišejníků a mechorostů a dalších rostlin. Zajímavý je keprník štětinolistý, který se zde využívá pro výrobu léčivého likéru. Jsou tu i kriticky ohrožené rostliny.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Chata Jiřího na Šeráku nebo v Ramzové Restaurace Penzionu Max – Bonera u dolní stanice lanovky. Další možnost je na Červenohorském sedle "Chata Červenohorské sedlo". 

Parkování

Zaparkujte na centrálním parkovišti u lanovky v Ramzové.

Jak na Šerák?

Pohodlně lanovkou

K chatě Jiřího na Šeráku se nejpohodlněji dostanete lanovkou z Ramzové. V úseku Ramzová Čerňava vede čtyřsedačková lanovka v délce 1459 m. Z Čerňavy na Šerák pojedete pak dvousedačkovou lanovku v délce 1810 m.

Pěšky přes Obří skály

Plánujete-li vyrazit pěšky, čeká vás necelých 6 km dlouhá trasa s převýšením 618 metrů. Výchozím bodem je Ramzová. První část po zelené je víceméně pohodová. Přestávku si můžete udělat u Vražedného potoka, kde je turistický přístřešek. Od přístřešku budete už jen stoupat a stoupat. U Obřích skal doporučujeme se zastavit a udělat si příjemnou přestávku. Ze skal se Vám naskytne nádherný výhled do okolí. V případě nepřízně počasí je i zde turistický přístřešek. Od Obřích skal se cesta zůží. Půjdete po úzké cestě plné kořenů a kamenů. Zvolnění můžete očekávat kousek před Šerákem. 

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.