Olomoucký Orloj a Sloup Nejsvětější Trojice

Olomouc, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Na Horním náměstí v hanácké metropoli Olomouci můžete sledovat orloj. Pochází z 15. století. Současnou podobu v duchu realistického socialismu orloji vtiskl v 50. letech minulého století Karel Svolinský. Orloj je zasazen do severní fasády olomoucké radnice. Rovněž si zde prohlédnete Sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. října 2021

Co na orloji uvidíte

Výklenek s orlojem je vysoký skoro 14 metrů. Ciferník poukazuje na polohy planet na pozadí zvířetníku. Skleněná mozaika orloje znázorňuje folklorní jízdu králů, průvod královen, dělníka a chemika. Po obvodu vidíte medailony s alegoriemi jednotlivých měsíců roku. Ve spodní části je kalendárium.

Zvonkohra hraje lidové písně

Zvonkohra hraje lidové písně z Hané. Poledne oznamuje odbíjení času za pohybu figurek kovářů. Pak zní varhany za pohybu pištců. V oknech orloje defilují figury pekaře, kopáče a dalších profesí za zvuků zvonkohry. Nakonec zakokrhá mosazný kohout. Synchronizaci orloje zajišťují sluneční hodiny.

Sloup Nejsvětější Trojice

Horní i Dolní náměstí v Olomouci mají co nabídnout. Objevíte kašny i památku zapsanou v UNESCO - barokní Sloup Nejsvětější Trojice. Je nejvyšším sousoším v ČR. Měří 35 m a a zdobí ho 40 soch. Ve spodní části je kaple. Můžete vystoupat na 75 m vysokou radniční věž  nebo na 46 m vysokou věž sv. Mořice.

Občerstvení

Můžete se občerstvit v Café Na Cucky a na zmrzku si skočte do Tomivo Gelato.

Kde zaparkovat

Využijte Parkoviště tř. Svobody, které je vzdálené 400 metrů od náměstí.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více