Elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze sedmi divů Česka

Loučná nad Desnou, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: dlouhe-strane.cz

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách patří mezi 7 divů Česka. Dílo je třetím největším svého druhu v republice a na povrchu vytváří harmonický celek s okolní krajinou. Můžete se zúčastnit exkurze.

Autor článku: Radomír Němeček, 12. srpna 2020

Magické oko Jeseníků – to jsou samá superlativa

Elektrárně Dlouhé Stráně v okrese Šumperk nad Kouty nad Desnou se přezdívá magické oko Jeseníků. A není divu. Horní nádrž elektrárny na hoře Mravenečník skutečně tak vypadá. Každým rokem vyrábí stále více elektřiny a její výkon se neustále zvyšuje. Má největší rezervní vodní turbínu v Evropě. Je elektrárnou s největším spádem v republice a největší instalovaný výkon. Většina objektů elektrárny se nachází pod zemí a pokud si je chcete prohlédnout, je potřeba se předem dohodnout s provozovateli. Při prohlídce vás ohromí technologické provozy v rozměrných podzemních prostorách, dolní nádrž i úchvatná horní nádrž elektrárny. Nachází se ve výšce 1350 m n. m. 

Exkurze se musí předem objednávat

Exkurze se konají celoročně, ale je potřeba se na ně objednat. V zimě k horní nádrží autobus kvůli sněhu nejezdí. V rámci exkurze se podíváte do Návštěvnického centra. Promítnou vám film o unikátním vodním díle. Můžete prozkoumat model, který představuje průřez podzemí. Poslechnete si informace o přírodě v okolí. Dozvíte se, v čem je přínosná tato unikátní elektrárna pro energetiky. 

Parkování a doprava pro účastníky exkurze
Automobil zaparkujete bezplatně na ploše v blízkosti objektu Helia Sport v Koutech nad Desnou.  Z parkoviště se dopravíte na exkurzi autobusem.  Ten vlastní elektrárna. Doveze vás na parkoviště za správní budou elektrárny, dále na dolní a horní nádrž a po exkurzi zase pojedete zpět k Helia sportu.  Kdybyste se nechtěli autobusem po exkurzi od vodní elektrárny vracet do Koutů nad Desnou, můžete k rozhledně dojít pěšky. Cesta vede od horní nádrže elektrárny po červené a je dlouhá přibližně 2,6 km. 

foto: dlouhe-strane.cz

Čím se zabaví děti

V  areálu Kouty je Pohádkový les. Jde o přírodní skansen soch. Uvidíte uhlíře u milířů, lesáky, dřevorubce, dělníky i pastevce. Mezi nimi se hemží skřítci, jezinky, čerti a strašidla. Posedět můžete na hříbku, v chaloupce ježibaby nebo na čertově jazyce. Pohádkový les zakončuje pastvina s ovečkami. 

Tipy na ubytování

Občerstvení 

U eleketrány je menší kiosek, ale doporučujeme mít s sebou svačinu. Další stánek s občerstvením je "Bar U medvěda" je u horní stanice lanovky Medvědí hora. 

Jak k vodní elektrárně. Náš tip na výlet...

Lanovku na Medvědí horu a rozhlednu u Tetřeví chaty
Auto zaparkujte na veřejném parkovišti ve skiareálu Kouty nad Desnou. Pak se vydejte lanovkou na Medvědí horu. U horní stanice lanovky se nachází rozhledna. Pokud jsou příznivé podmínky, je rozhledna u Tetřeví chaty volně přístupná. Čtyřhrannou ocelovou konstrukcí, kterou kryje dřevo, vystoupáte do výšky 18 m. Výhled na hřebeny Jeseníků se vám otevře už cestou nahoru. Na obvodu věže jsou balkony a průhledy, které vám dopřejí skvělou podívanou.

Můžete se projít naučnou stezkou 
Od rozhledny u Tetřeví chaty se vydejte po interaktivní naučné stezce na vyhlídkové místo Rysí skála. Můžete si zde odpočinout v přístřešku u vyhlídky.  Z  Rysí skály pokračujte dále po naučné stezce k Tetřeví chatě a následně po červené trase přes Mravenčník až k vodní elektrárně. Vodní elektrárna se dá obejít po jejím obvodu. Z druhé strany je kiosek s občersvením. 

Informace k trase
Délka trasy: 3,6 km a převýšení 269 metrů. Počítejte cestou s příkrým stoupáním. Trasa na mapě

Cesta zpět do Koutů
Zpět do Koutů se můžete vydat po stejné trase nebo po cyklostezce 6263. Pokud plánujete jít celou cestu pěšky do Koutů, počítejte s příkrým sestupem až do Koutů. My jsme šli po červené trase a bylo to pěkný sešup.

Vlakem na Dlouhé stráně 

Zajímavé je, že si můžete na Dlouhé stráně naplánovat výlet vlakem. Vystoupíte na železniční zastávce Kouty nad Desnou a po turistické stezce dojdete pohodlně ke spodní stanice lanovky. Od nádraží k lanovce je to přibližně 1,3 km. Dále na Dlouhé stráně budete pokračovat podle výše popsaném výletu. 

Kde zaparkovat

V Koutech nad Desnou jsou u spodní stanice lanovky celkem 2 velká veřejná parkoviště s dostatečnou kapacitou. Parkoviště 1 a parkoviště 2

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.