Městské muzeum Zlaté Hory

Zlaté Hory, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Ve Zlatých Horách mají muzeum, které je umístěno v budově bývalé pošty. Budete obdivovat krásný dům, který patří mezi nejcennější stavební památky. Postaven byl v holandském barokním stylu. Je naplněn od sklepa až po střechu mnoha exponáty.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. prosince 2020

Nahlédnete do hornictví i do inkvizičních procesů

V památkově chráněném objektu Městského muzea si díky několika expozicím připomenete hornictví, nechvalně známé čarodějnické procesy i historii Zlatých Hor. Poznáte tajemství středověkých štol, mučíren, také místní přírodu a připomenete si momenty válek. 

Expozice v přízemí

Ve vstupní hale muzea si prohlédnete poštovní předměty, hraniční kameny i řadu historických technických předmětů. Uvidíte různé trezory, optické přístroje měřící přístroje, psací stroje, radiopřijímače a další věci. V přízemí se nachází také klubovna Císařské městské gardy. Součástí prostor je pak výstavní galerie SNOP. V ní představují svou tvorbu výtvarníci, fotografové, sochaři, řezbáři a vitrážisté. Uvidíte díla nejen místních, ale i zahraničních tvůrců. Prostory jsou využity i pro pořádání různých charitativních akcí.

Expozice v prvním patře

V dalším výstavním prostoru, který se nachází v prvním patře budovy, vás čekají hlavně pohledy do historie. Seznámíte se s dějinami Zlatých Hor, Rejvízu, Horního a Dolního údolí. Nahlédnete do vývoje hornictví od středověku až po současnost. Objevíte tady sbírku minerálů ze Zlatých Hor. Prohlédnete si rozmanité hospodářské nářadí i náčiní, využívaná v minulosti. Určitě vás zaujme model staré venkovské selské jizby.

Expozice v suterénu

Ani sklepení domu není prázdné. Spatříte zde středověkou mučírnu, která vám pomůže vžít se do hrůz inkvizičních procesů, jež se právě v této oblasti odehrávaly. Na vlastní oči uvidíte mučící nástroje, které hrály v nechvalně známých procesech velkou roli. V suterénu také najdete model současné důlní štoly. Prohlédnete si vrtací kladiva, důlní vozíky a nakladače. Dozvíte se, že hornická činnost ve Zlatohorském  revíru skončila teprve relativně nedávno. V 90. letech minulého století.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete v blízkém okolí v Mevan´s Coffee, Pizzeria U Radnice, Bistro Lukas, Hotel Praděd Thamm nebo máte-li chuť na něco sladkého, tak se zastavte v Cukrárně na náměstí.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zanechat na parkovišti Náměstí Svobody. Od parkoviště je Městské muzeum vzdáleno pouhých 50 metrů. Pokud pojedete do Zlatých Hor autobusem z Jeseníků, zastávka Zlaté Hory - autobusové nádraží se nachází 300 metrů od muzea.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Rejvíz s rašeliništěm a Mechovým jezírkem
Poznání , které jste načerpali v muzeu, si můžete doplnit zajímavým výletem. Ze Zlatých Hor pojedete do nejvýše položené obce Slezska, Rejvízu (780 m n.m.). Z parkoviště v obci, kde je také občerstvovací stánek, zamíříte Naučnou stezkou Rejvíz k lesní rezervaci. Půjdete po pohodlných cestách a dřevěných povalových chodníčcích až k rozsáhlému rašeliništi a velkému mechovému jezírku.  Nachází ve středu západního jádra rašeliniště. Vrstva rašeliny zde dosahuje výšky 300 cm. Obec Rejvíz se vám zalíbí i dochovanou dřevěnou lidovou architekturou.

Základní údaje

Kontaktní údaje

nám. Svobody 94
Zlaté Hory
+420 584 425 329
mic@zlatehory.cz
zlatehory.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.