Rozhledna na Hradišťském vrchu

Kaplice, Novohradské hory, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Autor fotky: Dingoa CC BY-SA 4.0

Vysokou a architektonicky velmi působivou rozhlednu najdete na Hradišťském vrchu (780 m n.m.) 5 km od Kaplice v jižních Čechách. Svým vzhledem vás rozhledna ohromí.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. prosince 2020

Půdorys věže tvoří pentagramy

V Soběnovské vrchovině u Kaplice stojí krásná rozhledna, ze které se rozhlédnete do celého kraje. Je 28 metrů vysoká a má tvar válcovité dřevěné věže. Pozornost poutají přečnívající trámy. Napadne vás, že symbolizují jehličnatý strom se zaschlými ulámanými spodními větvemi. Věž je postavena z modřínového dřeva. Obvodový plášť tvoří pentagramy z trámů, které jsou navzájem pootočené. Tvůrce rozhledny brněnský architekt Pavel Jura pentagram použil s odkazem na keltskou symboliku a na pětilistou růži ve znaku rodu Rožmberků.

Z vysoké rozhledny jsou vidět Alpy

Půjdete po dřevěném schodišti, které stejně jako ocelový ochoz fakticky visí ve vzduchu. Jsou zavěšeny na ocelových táhlech. Na vyhlídkovou plošinu budete muset zdolat 149 schodů. Z rozhledny spatříte za pěkného počasí Plechý, Vítkův kámen a Kleť. Směrem do vnitrozemí se podíváte do Českobudějovické pánve, otevře se před vámi pohled na Novohradské hory a na Slepičí horu v Soběnovské vrchovině. A když je jasno, v pohodě dohlédnete až k Alpám.

Pravěké hradiště na Hradišťském vrchu

Vrcholová část Hradišťského vrchu je místem, ve kterém se rozprostíralo keltské opevnění. Nacházejí se zde zbytky pravěkého hradiště elipsovitého tvaru o rozměrech zhruba 200 krát 100 metrů. Datováno je mladší dobou kamennou. Z opevnění předhradí se dochoval až půlmetrový kamenný val. Od akropole je předhradí odděleno valem vysokým až 1,5 metru o šíři až 15 metrů.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Na cestu si vezměte jídlo a pití s sebou. Po návratu do Kaplice můžete zavítat například do Kavárny pod věží nebo do Caffé Pizza Pod Kostelem, kde mají k dispozici i dětský koutek dokonce s malou lezeckou stěnou.

Kde zabavit děti

Pokud půjdete na rozhlednu z Kaplice, udělejte si přestávku v  Blansku na dětské hřišti. Nachází se nedaleko rozcestí směřující na rozhlednu.

Jak na rozhlednu

  • Z Kaplice přes Blansko a osadu Hradiště půjdete na Hradišťský vrch zhruba 4 km. Přejdete přes řeku Malši a vydáte se po červeně značené turistické cestě. Na rozcestí v Blansku nasměrujte své kroky na modře značenou trasu. Do Blanska můžete také k rozcestí dojet autobusem. Trasa na mapě
  • Z Hradiště - půjdete po žluté a následně modré trase 1,1 km až k rozhledně. Trasa na mapě

Parkování

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti Pohorská v Kaplici.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zřícenina hradu Pořešín nad Malší
Na výlet si můžete vyjet do Pořešína, 6 km od Kaplice. Auto zaparkujete v obci na parkovišti a můžete se projít po 700 metrů dlouhé zeleně značené turistické trase až ke zřícenině středověkého hradu. Pokud byste chtěli jít delší trasu, z Kaplice půjdete 7 km po modře značené cestě. Zřícenina hradu stojí na zalesněném ostrohu nad řekou Malší. Prohlédnete si zachovalé zbytky zdí s příkopem a také hradní muzeum. Dozvíte se o středověkém odívání a zbraních a prohlédnete si nalezené předměty . Například nůž, ostruhy, mince nebo kostěný korálek.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.