Zřícenina hradu Kozí hrádek byla útočištěm Mistra Jana Husa

Sezimovo Ústí, Táborsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V lesích u Sezimova Ústí a přitom v sousedství dálnice se ukrývá zřícenina hradu Kozí hrádek. Pro návštěvníky je přitažlivá labyrintem obvodových zdí. Dětem areál připomíná bludiště.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. listopadu 2020

Zřícenina je oblíbeným místem návštěvníků

Zřícenina hradu Kozí hrádek proslula tím, že zde v letech 1412 – 1414 pobýval Mistr Jan Hus. Útočiště mu hrádek poskytl po jeho nuceném odchodu z Prahy. Protože nemohl kázat lidu, napsal Hus ve věži Postilu. Kromě toho tu pracoval také na obsáhlých traktátech o církvi. Kozí hrádek v roce 1438 vyhořel.  Později při obléhání Tábora ho vyloupili žoldnéři. Po celá staletí sloužil jako zdroj stavebního kamene a postupně zarůstal. Až v první polovině minulého století travou zarostlou kamenitou homoli prozkoumali archeologové. Místo bylo zakonzervováno, částečně opraveno.

foto: kozi-hradek.cz

Na co se můžete těšit

Nyní si můžete zachovalé zdivo prohlédnout. Vytváří labyrint, ve kterém se rády pohybují děti. Zaujme vás třeba sklepení tesané ve skále. Prohlídku absolvujete sami bez průvodce. Přejdete můstek přes bývalý vodní příkop a do areálu zříceniny musíte vystoupat po dřevěných schodech. Pohybujete se na vlastní nebezpečí.

foto: kozi-hradek.cz

Akce na hradě

Během roku se na Kozím hrádku konají zajímavé akce.

foto: kozi-hradek.cz

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Lesní restaurace je přímo pod hrádkem. Má kouzlo prvorepublikových výletních restaurací. Dřevěné lavičky a stoly pod stromy vás zavedou do staré atmosféry. Součástí odpočinkového místa je dětské hřiště. Děti si tam mohou zaskákat i na trampolínách.

foto: kozi-hradek.cz

Vlakem na hrad

Železniční stanice Sezimovo Ústí se nachází 3 km od hrádku. Z vlakové stanice se vydáte po červené trase, která vás zavede na místo. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Parkoviště je přímo pod Kozím hrádkem (na mapě). Kozí hrádek je dobře přístupný. Pro hendikepované je však nevhodný.

Poloha na mapě

Kam dále z Kozího hrádku

Naučná stezka je komiksová
Kolem Kozího hrádku vede naučná stezka. Měří jen několik set metrů, ale pobaví celou rodinu. Historické souvislosti připomínají pobyt Mistra Jana Husa v těchto místech. Údaje na panelech jsou zpracovány komiksovou formou, takže se nebudou na této vycházce nudit ani vaše děti. Texty jsou psané v bublinách. Panely obsahují hravé prvky. Trasa je středně náročná a určená pouze pro pěší.

Na druhé straně dálnice je rybník Jezero
Jen 400 metrů od areálu zříceniny se nachází rozlehlý rybník Jezero. Stačí projít pod dálničním mostem k rozcestí Kozí hrádek. 

V oboře chovají daňky a muflony
Když se od zříceniny vydáte po červeně značené cyklotrase, po dvou kilometrech narazíte na hájovnu Nechyba. V jejím sousedství je obora Smolín. Chovají tu daňky a muflony. Od hájenky se můžete projít naučnou stezkou Nechyba. Vede kolem rybníka Plocek. Je vhodná pro rodiny s dětmi. Seznámíte se s flórou, faunou, historií a vodním hospodářstvím i  se samotnou borou. Cestou si odpočinete na několika oddechových místech. Pro děti na nich jsou prolézačky.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Sezimovo Ústí
+420 736 523 288
infocentrum@sezimovo-usti.cz
kozi-hradek.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Příroda
 • Historické bitvy
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • pro dva
 • Architektonické památky
 • Vyhlídky
 • pro seniory
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.