Terčino údolí u Nových Hradů

Nové Hrady, Novohradské hory, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.6/10

V Novohradských horách, 2 kilometry západně od města Nové Hrady, se nachází Tereziino neboli Terčino údolí, které je považováno za vrchol romanticko-sentimentálního období krajinářské architektury.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. dubna 2020

V Terčině údolí zažijete romantiku i sentiment

Národní přírodní památka vás zavede do míst plných půvabu. Zachovává si ho v každém ročním období. Při příjemné procházce areálem uvidíte zajímavě řešené krajinné kompozice i stavební prvky, flóru i faunu.

Jan Nepomuk Buquoy daroval údolí manželce

Roku 1756 nechal hrabě Jan Nepomuk Buquoy původní bažantnici rozkládající se na rozloze 138 hektarů přetvořit na romantický anglický park. Udělal to na popud své manželky, hraběnky Terezie Buquoyové. Nejprve park nesl jméno  Valloncherie, v současnosti se jmenuje po hraběnce – Terčino údolí. Podle dochovaných plánů z roku 1770 nechala hraběnka v parku postupně postavit Václavovy lázně,  Švýcarský dům a Modrý dům, ve kterém pak trávila léto.  Nyní je z něj ruina, začátkem dvacátého století ho totiž zničila povodeň. Byl zde také přestavěn hamerský dům ve stylu anglické neogotiky. Zajímavou stavbou je umělý vodopád.  Na konci areálu najdete gotickou tvrz Cuknštejn, který byl postaven již v patnáctém století.  Jde o jedno z nejdochovalejších sídel vladyků.

 

Naučná stezka je okružní

Romantickým parkem  vás v jakémkoliv ročním období provede naučná stezka v délce přibližně 7 kilometrů, kterou si však kdykoliv můžete zkrátit. Na informačních panelech si přečtete o historii parku a rostlinách. Okouzlí vás scenérie s bílými lavičkami a bíle natřeným zábradlím dřevěných můstků, které procházely hlavně koncem roku 2019 opravami. Cestou uvidíte také několik rybníčků, z nich největší je Gabrielin.  V plejádě celé řady okrasných stromů, keřů a rostlin určitě vaší pozornosti neujde  dub, který už má 500 křížků na kontě. Do scenérie zapadají i již zmíněné romantické stavby. 

 

Tipy na ubytování

Umělý vodopád láká nejen fotografy

Vodopád, který nechal rod Buquoyů vybudovat koncem 18. století, napájí řeka Stropnice, a to pomocí 700 metrů dlouhého umělého náhonu se stavidly. Téměř dvacet metrů vysoká masa vody, která padá dolů, je dodnes atraktivní podívanou. Když je mrazivá zima, vytváří voda krápníkové ledové převisy a mění toto půvabné místo na ledové království. Podmanivá směsice vody a ledu je výzvou pro fotografy i pro všechny, kteří si chtějí užít pohádkový pocit. 

Přístupnost do parku 

Celý park je celoročně přístupný zcela zdarma, cesta není náročná. Projdete ji i s kočárky  nebo na invalidních vozících, ale  jen omezeně, a to od hlavní brány k Modrému domu. Pokud půjdete po všech stanovištích naučné stezky, bude vám návštěva trvat přibližně dvě a půl hodiny.  

Jak se dostat do Terčina údolí

Vstup do chráněného území anglického lesoparku je z Údolí pod Novými Hrady poblíž odbočky silnice k Horní Stropnici.  Z Nových Hradů jezdí do Terčina údolí také autobus. 

Občerstvení

Přímo v parku se můžete občerstvit v restauraci penzionu Tereziiny Lázničky, která má v letní sezoně otevřenou i venkovní terasu. Občerstvení vám na stezce poskytne i restaurace Penzionu Hamr.  Ten je oblíbený pro konání svateb.   

Parkování

Parkovat můžete na Parkovišti Údolí, vzdáleného od vstupu do parku 500 metrů, parkoviště není zpoplatněno. 

Terčino údolí

Tipy na výlet

Po procházce na prohlídku Hradu Nové Hrady
Z parkoviště Údolí, kde jste nechali auto, se můžete vypravit pěšky na státní Hrad Nové Hrady. Cesta k hradu vede lesní pěšinou po červené turistické značce do prudkého kopce na rozcestí pod hradem a pak doleva pod hradní zahradou a zadní hradní bránou na nádvoří. Historický hrad z 13. století nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě. Expozice připomíná historii rodu Buquoyů, kteří nechali svůj rukopis v Terčině údolí.  Na okruzích se vám naskytnou pohledy do buquoyských interiérů, do měšťanské společnosti na počátku dvacátého století  a prohlédnete si i výstavu Rožmberské Novohradsko, parkán a hradní příkop. Ten je po opravách otevřen veřejnosti a patří mezi nejhlubší zděné příkopy v České republice. Třetí prohlídka je samostatná bez průvodce.  Na centrálním nádvoří vás zaujme hluboká studna, z níž bylo při sanaci vyzvednuto  mnoho archeologických nálezů. O kousek dále se nachází minipivovar Zevlův mlýn s farmou a muzeem.
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.6/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.