Rozhledna Hýlačka

Tábor, Táborsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Na rozhlednu Hýlačka můžete vystoupat nad osadou Větrovy v Táboře. Nachází se na stejnojmenném kopci Hýlačka (525 m n.m.). Rozhlédnete se z ní po městě a jeho okolí.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Původní rozhledna v roce 2012 vyhořela

Rozhledna Hýlačka na stejnojmenném kopci nahradila v roce 2015 starou rozhlednu. Původní vyhlídková věž měla tvar husitské hlásky a pocházela z roku 1920. Táborští turisté ji pojmenovali Rozhlednou svobody. V roce 1995 ji dokonce ministerstvo kultury ČR prohlásilo za kulturní památku. Na Nový rok 2012 však věž vyhořela. Musela být z bezpečnostních důvodů stržena. K výstavbě nové rozhledny přispěla sbírka, kterou vyhlásil Klub českých turistů.

foto: kct-tabor.cz

Nová vzdušná věž je ocelová

V roce 2015 se podařilo vystavět novou Hýlačku, vysokou 35,6 m. Při návštěvě můžete obdivovat vzdušnou konstrukci. Nová věž je ocelová, tvarově inspirovaná původní stavbou, avšak zcela moderní. Do vyhlídkové plošiny musíte vylézt po 136 schodech. Plošina je stejně jako schodiště chráněná nerezovými sítěmi a má střechu. Je připevněna na dvou sloupech, nesoucích schodiště. Zajímavostí je, že na podlahu a podhled vyhlídkové plošiny bylo použito dřevo stromu, poraženého na místě stavby. Ve výšce 25 metrů se vám otevře výhled na město Tábor a jeho okolí, a to oválně do všech stran.

kct-tabor.cz

Kde se občerstvit

Pokud navštívíte v sousedství rozhledny i zoo, můžete využít tamní nabídky občerstvení. Nebo si můžete zajet na jídlo do Tábora. Například do Lesní restaurace Pintovka nedaleko řeky Lužnice.

Čím zabavit děti

Nedaleko rozhledny ve Větrovech se nachází dětské hřiště.

Upozornění

Na rozhlednu, která je otevřena celoročně, je vstup zakázán za mlhy, námrazy, sněhu na schodech, silného větru, silného deště, a bouřky.

foto: kct-tabor.cz

Vstupné

Na rozhlednu vystoupíte přes turniket za 20 korun. Pamatujte před návštěvou na to, že turniket je bezobslužný a přijímá mince nebo bankovky v hodnotě 100 a 200 korun.

Vlakem na rozhlednu

Pojedete-li vlakem, vystupte na železniční zastávce Horky u Tábora. Ze zastávky půjdete po modré trase 880 metrů až k rozhledně. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti u Hýlačky. K rozhledně půjdete z parkoviště po modře značené turistické cestě necelých 500 metrů.

Tip na výlet

Navštivte Zoo v Táboře
Pouhých 630 metrů od Hýlačky můžete zavítat do táborské zoologické zahrady. Výběhy jsou velkorysé, zvířata uvidíte zblízka. Zoo si klade za cíl chránit ohrožené druhy. V současnosti chová více než 300 zvířat. Z šelem jsou k vidění lev pustinný, puma americká, medvědi, fosa madagaskarská, rys, tygr, surikaty, vlk arktický a další. Seznámíte se i se zubřím programem na návrat zubrů do české přírody. Zoo byla od krachu zachráněna developerskou rodinou Korcových a má velmi vstřícný přístup k rodinám s dětmi. Můžete se zúčastnit krmení zvířat. V areálu zoo je restaurace, kavárna i dětské hřiště.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Tábor
+420 602 539 541
kc-tabor@volny.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Rozhledny
  • Výlety
  • pro dva
  • cestování se psem
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.