Muzeum Beskyd

Frýdek-Místek, Beskydy - Valašsko, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Muzeum Beskyd ve Frýdku Místku sídlí v prostorách frýdeckého zámku. Sdružuje ve svých sbírkách soubory uměleckých předmětů od obrazů, grafiky a plastik, přes staré rukopisy, litiny i medaile až po vybavení domácností a řadu dalších zajímavých exponátů.

Autor článku: Radomír Němeček, 18. srpna 2020

Seznamte se: zámek Frýdek Místek

První ze zajímavých expozic je Zámecký okruh, který vás seznámí se zámeckými prostorami i exteriéry. Prochází reprezentačním Rytířským sálem s erby slezské šlechty, představí vám kapli sv. Barbory, vyhlídkový gloriet a také ledovnu v zámeckém parku.

foto: muzeumbeskyd.cz

Lidé a příroda Beskyd

Rozsáhlá muzejní expozice Beskydy – příroda a lidé sdružuje sbírkové předměty vztahující se k historii regionu, jeho přírodě a etnografii. Představuje ukázky tradičních řemesel, uvidíte dílnu obuvníka, krejčího či tkalce, navštívíte interiér klasické beskydské chalupy a prohlédnout si můžete keramiku z tošanovické dílny, frýdlantskou uměleckou litinu i zajímavý dřevěný model slezské železnice. Řada dokumentů vypovídá o společenském životě beskydska v 19. století. Přírodu regionu vám přiblíží obdivuhodná sbírka savců, ale i okřídlených obyvatel a ryb. 

foto: muzeumbeskyd.cz

Frýdek a Místek

Dnešní město Frýdek-Místek tvoří dvě původně samostatná historická území, která od sebe dělila jen řeka Ostravice. Spojena byla za druhé světové války a vznikl tak dnes dobře známý Frýdek-Místek. Expozice Frýdek a Místek představuje vývoj města a je věnována dvěma a přitom zároveň jednomu městu, které má však hned dvě historická centra.

Tipy na ubytování

Mariánské poutní místo

V sakristii zámecké kaple sv. Barbory je umístěna expozice s názvem Frýdek – Mariánské poutní místo. Vypovídá o tom, že Frýdek již od 18. století býval jedním z nejznámějších poutních míst Slezska, kam mířívali poutníci z širokého okolí. Kromě stálé expozice je kaple rovněž místem, kde se konávají různé krátkodobé výstavy.

foto: muzeumbeskyd.cz

Připomínka básníka nářečí

Po předchozí domluvě můžete navštívit i Památník básníka a překladatele Óndry Łysohorského. Tento frýdecký rodák tvořil v umělém nářečí, které vycházelo z nářečí lašského. Expozice je věnovaná jeho životu a dílu a vznikla z básníkovy pozůstalosti.

Kde se občerstvit nebo zakoupit něco na památku

V areálu zámku můžete posedě v kavárně Lu Café. V blízkosti zámku na Zámecké náměstí najdete Informační centrum, Zámeckou cukrárnu, velice příjemnou restauraci Buffalo s příjemným rustikálním interiérem. Na Zámecké ulici čp. 56 pak můžete navštívit výtvarnou a prodejní galerii, kde najdete například i roztomilé obrazy Ivy Huttnerové. 

Kudy do Frýdku?

Okolo Frýdku cestička…. zpívá se v jedné lidové písni. K zámku vás však přivede cesta ze Zámeckého náměstí. Z nádvoří je nejen vchod do zámecké budovy, ale můžete se odtud vydat také do přilehlého zámeckého parku. 

Parkování

Veřejné placené parkování je přímo u muzea na náměstí.

Poloha na mapě

Tipy na výlet

Vypravte se k rozhledně Panorama u obce Chlebovice. Nabídne vám výhled na vodní nádrž Olešnou na pozadí Frýdku-Místku. Cesta z centra je dlouhá asi 14 km, a od vodní nádrže Olešná vede souběžně s naučnou stezkou Hůrky, kterou trasa opouští na rozcestí Palkovické Hůrky. Cestou můžete navštívit Včelařské muzeum a Chlebovic.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hluboká 66
Frýdek-Místek
+420 558 628 001
pokladna@muzeumbeskyd.com
www.muzeumbeskyd.com

Štítky

 • Naučné
 • Umění
 • Zámky
 • když prší
 • pro rodiny s dětmi
 • pro dva
 • Architektonické památky
 • Muzea
 • pro seniory
 • Galerie
 • pro vozíčkáře
 • Regionální výrobky
 • Lidová řemesla
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Severní Morava a Slezsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.